Chudého Čecha poznáte podle košíku. Máte tam tyhle věci i vy?
V dnešní době, kdy se mnoho Čechů potýká s finanční nejistotou, vás možná překvapí, za co jsou lidé ochotni utrácet i přes nedostatek peněz. I když by se nabízelo spíše šetřit a uváženě investovat, opak bývá pravdou.
Peníze mají ve společnosti stále větší hodnotu, i když se z nich stává spíše běžná spotřební záležitost. Mnoho lidí si stěžuje na jejich nedostatek, na celkovou finanční nestabilitu a stále hledají možnosti, jak jich získat více. Řešení však někdy bývá prosté – snažit se spíše ušetřit na zbytečných výdajích.
Utrácení za zbytečnosti je paradoxně častou výsadou lidí, kteří mají nejhlouběji do kapsy. Tyto výdaje bývají zaměřeny na věci, které zajišťují status (alespoň na první pohled), rychlý požitek či uspokojení. Zároveň však vedou do ještě hlubší finanční propasti, a to úplně zbytečně.
Cigarety, alkohol a hazard
Kouření cigaret, vapování a pití alkoholu patří mezi nejběžnější zlozvyky, za které Češi utrácejí opravdu hodně. Zatímco dříve stála krabička cigaret “pár drobných”, dnes se podíváme v průměru na 150 korun. Při spotřebě jedné krabičky za den pak člověk prokouří i 4 500 korun měsíčně. S tím jde ruku v ruce alkohol a nemusíte být zrovna prvotřídní alkoholik. Stačí si vyrazit každý víkend do baru, kde necháte dalších několik stovek za jedinou návštěvu.
K tomu se často přidává i hazard. Ten má různou podobu, někteří lidé preferují návštěvy kasin a heren, jiní hromadně nakupují stírací losy nebo sázejí na sportovní utkání. Hazardní hry jsou pro mnohé iluzí rychlého zbohatnutí, ve skutečnosti však jde o spolehlivou cestu k finančním ztrátám.
Drahá drobná elektronika
Luxusní telefony, sluchátka nebo chytré hodinky – tyto doplňky moderního životního stylu nesmí chybět. Proč ale kupovat na splátky ty nejdražší modely, když na ně ve skutečnosti nemáme? Nestačí mobilní telefon “za pár tisíc”, který poslouží stejně? Pravděpodobně ano. Pokud si prostřednictvím telefonu nevyděláváte, funkce vlajkových lodí nikdy nevyužijete a bohatě vám postačí výkon levnějších telefonů. To samé platí pro sluchátka, chytré hodinky, tablety, notebooky a další vychytávky.
Zbytečně mnoho streamovacích platforem
Výčet streamovacích služeb je dnes nekonečný a nikdo nechce debatu o nejnovějším seriálu skončit tím, že ho neviděl, protože nemá platformu zaplacenou. V praxi ale většina z nás využije na denní bázi jednu, maximálně dvě streamovací služby. Každá z nich pak stojí v průměru 200 až 300 korun měsíčně, a to už nějaký výdaj je. I tady se ale dá ušetřit. Podělte se o výdaje s rodinnými příslušníky, spolubydlícím nebo kamarády a každý si vytvořte vlastní profil, u některých platforem je to ještě stále možné.
Kosmetické kúry
Umělé řasy, gelové nehty, prodlužování vlasů nebo aplikace kyseliny hyaluronové – to vše se stalo dostupné i pro ty, kteří by si takové výdaje měli spíše odpustit. Snaha po tom vypadat co nejlépe za každou cenu ale často vede k hledání těch nejlevnějších kosmetických služeb na úkor kvality. Tyto procedury pak samozřejmě nevypadají tak dobře, jako na modelce z obrázku, u které jste si danou proceduru vyhlédli a nízká cenovka jde bohužel na první pohled vidět. U invazivních zákroků jsou nakonec nutné i investice do náprav, což vede k dalším neočekávaným výdajům.
Designerské kousky do šatníku
Velká loga už nejsou v módě roky, nicméně „levné“ odnože luxusních značek a módních domů je stále vyrábějí. Proč? Jejich cílovou skupinou je totiž člověk, který je ochoten zaplatit málo, ale chce být vidět.
Tyto značky ví, že lidé si jejich levná trička s výraznými nápisy koupí i v případě, že se nebude jednat o kvalitní kousek. Oděvy pak nejenže působí lacině, ale ani nic nevydrží – a za cenu jednoho takového trička máte i tři nadčasové kousky mnohem vyšší kvality, ovšem bez okázalého loga.
Káva s sebou a donáška jídla
Káva s sebou se může jevit jako drobný, nenápadný výdaj. Pokud si ji ale vezmete každý den cestou do práce, můžete za ni utratit i kolem 1 500 korun měsíčně. Kvalitní kávu si raději připravte doma za zlomek ceny a vezměte si ji třeba do opakovaně použitelného kelímku.
To stejné platí i pro konzumaci jídel v restauracích nebo donášku domů. Připravit průměrný oběd pro jednu osobu v domácích podmínkách stojí přibližně 30 až 100 korun (podle náročnosti strávníka), v restauracích nebo fastfoodech to může být až několikanásobně více.
Zdroje: Nasdaq.com, Finance.yahoo.com, idnes.cz