Pokud nakupujete oblečení z druhé ruky, nosíte domů plísně, cizí pot, blechy i bakterie
Oblečení z druhé ruky je populární volbou nejen kvůli nízké ceně, ale také díky ekologickému aspektu. Skrytou stránkou nákupu v second handech však může být přítomnost infekčních patogenů, které si domů přineseme spolu s oblečením. Na co si dát pozor a jak se správně postarat o oblečení z „druhé ruky“?
Nákupy oblečení v second handech zažívají boom. Lidé si pochvalují unikátní kousky, které by v běžných obchodech nenašli. A zároveň oceňují šetrnost k planetě. Tento trend podporuje i skutečnost, že stále více lidí dbá na udržitelnost a snaží se omezit plýtvání. Přestože má nakupování „z druhé ruky“ mnoho výhod, existují i určitá rizika. Nikdy totiž nevíme, jaký je původ kousku, který jsme si domů přinesli.
Jaká jsou skutečná rizika při nákupu oblečení z druhé ruky
Oblečení z second handů často pochází z různých částí světa a před prodejem ujde kus cesty. Během ní může být vystaveno nejen nečistotám, ale také různým mikroorganismům, které se na textil snadno přichytí. Patogeny (bakterie, plísně nebo dokonce paraziti) mohou přežívat na textiliích dlouhou dobu.
Mezi nejčastější zdravotní problémy spojené s oblečením z druhé ruky patří:
Plísně a bakterie – pokud bylo oblečení skladováno ve vlhčích podmínkách, je ideálním místem pro množení plísní a bakterií. Ty mohou způsobit kožní problémy, alergie nebo infekce.
Paraziti – ve výjimečných případech může být oblečení kontaminováno například vešmi, blechami nebo štěnicemi. Není to úplně běžné, protože v lepších “sekáčích” se oděvy chemicky čistí, ale stát se to může.
Chemické zbytky – zmiňované chemikálie k čištění a dezinfekci pak zůstávají v oděvech a novému majiteli mohou způsobit podráždění pokožky.
Oblečení v second handech si nikdy nezkoušejte na nahou pokožku. Pokud odhadnete svoji velikost, je lepší si kousky zkusit až po vyprání.
Oblečení po nákupu vždy vyperte
Nemusíte se bát, protože vám poradíme, jak se vyhnout patogenům z použitého oblečení. Hlavním pravidlem při nákupu oblečení z druhé ruky je jeho důkladné vyprání. To ale platí pro všechny oděvy, ať už jsou nové nebo ze sekáče. I oblečení z klasických obchodů totiž často obsahuje celou řadu chemikálií a různých nečistot, které mohou způsobit zdravotní potíže.
Kromě chemikálií obsahuje oblečení i zbytky potu a kožního mazu – a to i to nové. Lidé si v obchodě kousky neustále zkouší a ve finále může být nové tričko “špinavější” než to ze secondhandu.
Jak správně prát věci z druhé ruky?
Věci si důkladně vytřiďte podle barev i typu materiálu. V dnešní době jsou řetězce s fast fashion módou plné polyesteru a bavlny, nicméně v bazarech můžete narazit na různé druhy vlny, hedvábí, kašmír, viskózu a další materiály, které vyžadují minimálně speciální prací program a prostředek.
Pokud to materiál dovolí, vyperte ho na co nejvyšší teplotu, ideálně na 60 °C a více. Pokud nelze prát při tak vysokých teplotách, přidejte místo aviváže dezinfekční prostředek na prádlo v dostatečném množství.
Oděvy poté vysušte nejlépe na slunci. UV záření je totiž přirozeným dezinfekčním prostředkem, tak proč toho nevyužít. Prádlo můžete vysušit také v sušičce na speciální dezinfekční program.
Rada z naší redakce na závěr
Nakupování v second handech je skvělým způsobem, jak ušetřit peníze, být trochu ekologičtější a nepodporovat fast fashion průmysl. Rizikům spojeným s těmito nákupy lze snadno předejít dodržením jednoduchých hygienických opatření. Důkladné praní a dezinfekce by tedy měly být samozřejmostí, ať už se jedná o kousek nový, nebo ten z druhé ruky.
Zdroje: frontiersin.org, europeantissue.com, nveo.org