Vyleštěte okna tak, že Ježíšek uvidí až dovnitř. Stačí to udělat správně
Zažíváte při mytí oken problémy s otravými vlákny z hadříku nebo vám po domytí zůstávají na skle šmouhy? S největší pravděpodobností myjete okna špatným způsobem. Jak se totiž ukázalo, tak dokonale čistých a lesklých oken dosáhnete jen se správným postupem.
Do mytí oken se nikdo z nás nepouští s veselou náladou a nadšením. Jedná se o úklid, který odkládáme až do té doby, dokud je to možné. Můžeme jen děkovat za to, že některé dámy a slečny nabízí mytí oken. Využitím jejich služeb si ulehčíme práci. Když ale takovou možnost nemáme, můžeme se naučit mýt okna rychle a efektivně. Díky tomu se nebudeme rozčilovat nad nečistotami, které na skle zůstaly i po umytí. Znáte správný postup pro mytí oken?
Kdy je nejlepší čas na mytí oken?
Zajímá vás, kdy je nejvhodnější doba na mytí oken a jak často? Určitě by se dal použít selský rozum a jednoduše si na tuto otázku odpovědět tak, že vhodný čas je tehdy, když jsou okna špinavá. Pokud se ale pustíte do mytí oken v mínusových teplotách nebo naopak když na sklo svítí slunce, nejspíše nebudete nadšení z výsledku.
Odborník na domácí úpravy ve společnosti Magic Window Hugh Williams se k mytí oken také vyjádřil: „Nejlepší čas na čištění vnitřku oken je vždy, když nejsou vystavena přímému slunečnímu záření.“
Jakmile by nám na okna svítilo slunce při jejich mytí, docházelo by k rychlému zasychání mycího prostředku a nakonec byste měli na okně pěkné šmouhy. Při horkých letních dnech jsou zase okna rozpálená a čistící prostředky by nepůsobily. Tato snaha by byla zbytečná. A jak je to s nízkými teplotami? V mrazivých dnech by čistící přípravky také neúčinkovaly a navíc by mohlo dojít k poškození těsnění. Kdy je tedy ideální doba k umytí oken? Nejlépe uděláte, když tuto činnost necháte na dny, kdy je zamračeno, nemrzne a není vedro.
Alicia Sokolowski, prezidentka a spoluředitelka úklidové společnosti AspenClean, řekla: „Mnoho lidí dává přednost čištění vnější části oken alespoň dvakrát ročně, obvykle na jaře a na podzim. To pomáhá odstranit nahromaděné nečistoty a špínu z různých povětrnostních podmínek.“
Jakou látku použít při čištění oken?
Už jste se někdy setkali s tím, že po otření okna na něm zůstávaly chloupky z látky? Určitě nejste jediní. Důvodem je to, že hadřík, kterým jste sklo otřeli, není na mytí oken nejvhodnější. Který je tedy kvalitnější a nebude po sobě zanechávat stopy? Podívat bychom se měli po hadříku z mikrovlákna.
Tohle musíte udělat při mytí oken jako první, zbavíte se tím většiny nečistot
Než se pustíme do samotného mytí oken, měli bychom si předtím odstranit zaschlé nečistoty a odolné skvrny. Čím si můžeme pomoci? Například vodou smíchanou s prostředkem na mytí nádobí nebo vodou s octem. Těmito přípravky celé okno umyjeme. Nesmíme zapomínat i na těsnění a úzká místa mezi okny. Nedaří se vám dostat do všech míst? Použijte vysavač s nástavcem, starý zubní kartáček nebo kartáček na nehty.
Až se zbavíme špíny na oknech, stáhneme mycí prostředek stěrkou nebo vysavačem na okna. Následně naneseme speciální čistící přípravky určené na okna, které obsahují alkohol. Díky jeho přítomnosti nám půjde leštění oken hladce. Nyní bychom se měli podívat na okna ze všech stran i úhlů. Že nevidíte nic zvláštního? Tím pádem nevidíte ani skvrny nebo šmouhy a máte hotovo.
Zdroje: thespruce, goodhousekeeping, familyhandyman