Češi, důležité kuchyňské pravidlo, které musíte znát. Kdo o něm neví, riskuje zdraví
Na základní kuchyňské pravidlo je třeba myslet již při zařizování kuchyně. Příprava jídla se totiž skládá z několika základních činností, které mají v kuchyni svá vymezená místa. Nejde jen o usnadnění si práce.
Základním kuchyňským pravidlem je správné uspořádání kuchyně od kuchyňských zón. To platí nejen pro profesionální kuchaře. Rozdělení kuchyně do jednotlivých zón by mělo být i v domácnosti. Důvodem není pouze usnadnit si vaření. Jaké jsou jednotlivé kuchyňské zóny?
Mnozí lidé podceňují význam dělení kuchyně na zóny
U profesionálních kuchařů se jedná o samozřejmost, kterou navíc vyžaduje hygiena. Zato do domácností se dělení kuchyně na jednotlivé zóny teprve postupně dostává. Lidé nejčastěji řeší, jaké si mají koupit spotřebiče a indukční varné desky.
Například uživatel jednoho diskuzního fóra, který si říká Labužník e.v.a.02 se ptá: „Nemáte někdo zkušenost s indukčníma plotýnkama na varných deskách?“ Diskuze pokračuje doporučeními jednotlivých diskutujících.
Pracovní zóny
Základem uspořádání kuchyně by mělo být uspořádání do tří pracovních zón. Jedná se o zónu vaření, mytí nádobí a ukládání potravin. V první zóně by měl být umístěný sporák nebo varná deska, zóna mytí nádoby zahrnuje dřez a myčku. Druhá zóna se dělí na dvě části, na zónu, ve které se umývá nádobí a na zóny, kde probíhá příprava surovin před tepelnou úpravou. Poslední zónou je zóna ukládání potravin, kde je umístěna chladnička a mraznička.
Zóna ukládání potravin
Tato zóna, tvořící chladničku, mrazničku by měla být blízko spíše s policemi, kde jsou uskladněný potraviny. Stejně jako ostatní zóny i tato má na ně navazovat. Neměla by se však s nimi překrývat.
Zóna přípravy a mytí
Tato zóna má dvě části, část, kde se myjí, čistí, krájí potraviny před tepelnou úpravou a část, kde se myje nádobí. Tato zóna tvoří dřez, myčku na nádobí a desku na přípravu surovin. Ta by měla být dostatečně dlouhá.
Na ní by měla být prkénka na krájení masa a zeleniny. Ideální je, aby na maso bylo vyčleněno samostatné prkénko. V žádném případě byste neměli prkénko, na kterém jste krájeli maso, pouze ledabyle omýt a krájet na něm zeleninu, kterou nečeká tepelná odměna. Koledovali byste si totiž o pořádný problém. V této zóně by měly být zavěšeny nože. Ideálně na magnetické liště, která šetří místo v kuchyni.
„Pro zpracovávání masa a syrových potravin živočišného původu používejte pomůcky speciálně vyhrazené k tomuto účelu. Jinými slovy, nekrájejte např. zeleninu nožem (nebo na prkénku), který jste předtím použili na krájení masa,“ informuje na svém oficiálním českém webu Národní zdravotnický informační portál. Je tedy nutné tato pravidla rozhodně dodržovat.
Zóna vaření
V této zóně dochází k tepelné úpravě jídla. Zóna vaření slouží k tomu, aby se okolo sporáku nebo indukční varné desky nepovalovaly předměty, které mohou snadno hořet, jako jsou například utěrky nebo dřevěná prkénka na krájení potravin. V této zóně je dobré mít po ruce poličku s kořenkami a dalšími užitečnými věcmi. Součástí této zóny je závěsná lišta na naběračky. Neměl by chybět ani dostatečný prostor na odkládání hrnců a pánví.
Dřez a myčka patří vedle sebe
V provozovnách je vyčleněna zvláštní místnost pro přípravu surovin. Jedná se o místnost, kde se čistí, myjí a krájí jednotlivé suroviny. V domácnostech je zóna pro přípravu surovin a zóna pro mytí nádobí stejná. Dominuje jí dřez a myčka nádoby, zařízení, která by měla být vedle sebe. V této zóně by měl být umístěn také odpadkový koš.
Nejde jen o ergonomické řešení kuchyně
V kuchyni rozdělené na jednotlivé pracovní zóny neuděláte zbytečné pohyby. Vaření pro vás bude proto méně únavné.
Prvním důvodem, proč dělit kuchyni na jednotlivé pracovní zóny, je však hygienický. Syrové potraviny je totiž nutné vždy držet odděleně od potravin a jídel, která nebudou tepelně zpracována. Totéž oddělení platí i o kuchyňském náčiní. Jinak si koledujete o pořádný malér.
Mohlo by totiž dojít k přenosu škodlivých mikroorganismů ze syrových potravin na potraviny tepelně zpracované. Výsledkem může být například salmonela, infekční onemocnění, projevující se průjmem, zvracením, křečemi v břiše. „Dostatečný ohřev je nejúčinnějším způsobem, jak zničit patogeny v syrových potravinách. Pokud teplota ve středu potraviny dosáhne alespoň 70 °C, jsou zlikvidovány i salmonely,“ varuje Národní zdravotnický informační portál na svých oficiálních webových stránkách.
Zdroj: utulne.cz, www.labuznik.cz, www.novinky.cz, www.nzip.cz, bezpecnostpotravin.cz