Už 10 let nekupuji toaletní papír. Tohle by měl znát každý, ale málokdo to ví
Většina z nás má doma dostatečnou zásobu toaletního papíru. Když ale toaletní papír přestanete používat, finanční prostředky můžete investovat na něco mnohem lepšího. Na něco, co toaletní papír plně nahradí. A vyplatí se to.
A to například jako prevence proti hemoroidům. Což jsou v podstatě oteklé a zanícené žíly v konečníku, ke kterým dochází v důsledku tlaku působícího na žíly. Hemoroidy jsou vnitřní a vnější. Toto onemocnění se dá úspěšně léčit úpravou životního stylu.
Vyšší stupeň se pak odstraňuje chirurgicky, kde je více možností léčby. Jelikož se ale mnoho lidí za tento zdravotní problém stydí, k lékaři vůbec nedojdou a nebo se dostaví až s rozvinutými obtížemi. Pokud se ve stolici nebo na toaletním papíře objeví jasně červená krev, je pravděpodobné, že tímto onemocněním trpíte.
Příznaky hemoroidů nepodceňujte
Častými příznaky jsou bolesti v oblasti konečníku, svědění nebo tlak. Postižená místa mohou taktéž mokvat. Samozřejmě nemusí jít nutně o hemeroidy. Ale už právě z toho důvodu, aby se zjistila příčina problému, je nutné k lékaři zajít. Mohlo by jít o závažnější nemoci, jako jsou například záněty či nádory.
Na hemoroidy trpí nejčastěji lidé se sedavým zaměstnáním a paradoxně i lidé, kteří pracují ve stoje. Pokud tento životní styl není kompenzován cvičením, může to vyústit ve zdravotní nepříjemnosti. Ženy v těhotenství a po porodu jsou také k tomuto onemocnění náchylnější. Rizikovou skupinou jsou i obézní a starší lidé.
Prevence ve stravě
Prevencí proti tomuto onemocnění je dostatečný příjem tekutin. Měli byste vypít 2,5 až 3 litry (nejlépe) čisté vody. Také je třeba jíst potraviny, které jsou bohaté na vlákninu. Mezi ně patří například celozrnné výrobky. Také luštěniny, ořechy a samozřejmě hodně ovoce a zeleniny. Mezi potravinové doplňky se pak doporučuje zařadit psyllium.
Tím, že budete konzumovat hodně vlákniny, vytváříte v trávícím traktu příznivé prostředí. A tím formujete měkkou stolici, která nemá tendenci dráždit postižená místa v konečníku. I proto byste měli omezit potraviny, které způsobují tvrdou stolici. Z tekutin jsou to kofeinové nápoje, alkohol. Z potravin pak rafinovaný cukr a průmyslově zpracované potraviny. Vyhýbejte se i kořeněným jídlům.
Váš lékař vám může předepsat různé masti, gely či koupele. Popřípadě léky navracející žilám větší pružnost. Také vám může poradit s vhodnými cviky stahující svěrače.
Místo toaletního papíru volte lepší variantu
Pokud už toaletní papír používáte, což je rozhodně pochopitelné, používejte měkčí a neparfémovaný. Další obdobnou variantou jsou neparfémované vlhčené ubrousky. Možná byste ale měli zvážit se toaletního papíru zbavit úplně. A to z prostého důvodu. Toaletní papír při hemoroidech zbytečně dráždí konečník, a to způsobuje nepříjemné bolesti a pálení. Jakou vhodnou alternativu tedy zvolit?
Jako mnohem lepší možnost se doporučuje bidet nebo toaletní spršky. Nejenom, že vám uleví od nepříjemných stavů, které způsobuje utírání toaletním papírem. Navíc toaletní sprškou masírujete konečník a posilujete tak pružnost žil. A i když bidet nezabrání vzniku hemoroidů, tak výrazně jejich vznik snižuje.
Navíc je používání bidetu či spršky mnohem hygieničtější, než používání toaletního papíru. Voda navíc intimní hygienu zjednodušuje a je efektivnější. Mnohem lépe totiž odstraňuje mikroby a bakterie. Navíc je očista vodou jemnější a šetrnější. Při použití bidetu či spršky dbejte ale na teplotu a tlak vody, ať si naopak neuškodíte.
Až se tedy příště vydáte do obchodu pro toaletní papír, zvažte, zda by nebylo lepší investovat finance na bidet nebo toaletní spršku. Jsou totiž mnohem lepší volbou. Jelikož bidety a toaletní spršky působí nejenom hygieničtěji, ale zároveň přispívají ke zdraví. A tím pádem i k prevenci některých onemocnění.
Zdroj: idnes.cz, kondice.cz, lacolon.com, nzip.cz, cnn.com