Experti radí, jak poznat lháře. Vždy říkají těchto 6 vět, nastražte uši
Určitě jste se i vy někdy setkali s člověkem, jehož příběh byl zkrátka neuvěřitelný. To musel být přece holý nesmysl, i když on vás přesvědčoval o opaku. Existují však jasné signály, které nám ukáží, na koho si dávat pozor.
Lhaní bohužel patří k jedné z nejpřirozenějších lidských vlastností. Někteří lidé lžou z nutnosti, jiní to dělají, aby si uchovali svou tvář nebo se vyhnuli problémům. Ať už jsou důvody jakékoli, lháři se často uchylují k určitým frázím a způsobům vyjadřování, které je pro ně typické. Není snadné je odhalit, ale některé obraty a slova se často opakují.
„To, co ti říkám, je pravda!“
Už jste někdy zaslechli tuto frázi a i přesto měli stále pocit, že vám něco nehraje? Lháři, kteří vědí, že jejich slova nejsou dostatečně přesvědčivá, se často snaží získat vaši důvěru tím, že na sebe upozorní jako na upřímné a pravdomluvné. V podstatě se snaží nahradit skutečnou věrohodnost fakty tím, že zdůrazní, jak moc jim na pravdě záleží. Je to trik, který může oklamat, ale pozorné ucho jej může snadno odhalit.
„Nikdy jsem ti nelhal!“
Zní vám to povědomě? Když někdo chce, abyste mu uvěřili, že je naprosto upřímný, je tato fráze je jako červená vlajka. Neustálé zdůrazňování své čestnosti je často známka toho, že se snaží odvrátit jakékoli pochybnosti o své pravdivosti. A co je na tom nejzajímavější? Lháři často sáhnou po slovech jako „Nikdy“ nebo „Vždy“, aby jejich verze působila neochvějně.
„Něco jsem zapomněl, ale to není důležité.“
Lháři mají totiž často tendenci vynechávat detaily, které by mohly jejich příběh rozvrátit. Místo aby se pustili do podrobností, které by mohly být později zpochybněny, raději zjednoduší situaci a zaměří se na to, co je podle nich „důležité“. Pokud někdo bagatelizuje nebo opomíjí klíčové informace, je to jasné znamení, že něco skrývá.
„To, co říkám, může znít zvláštně, ale…“
Lidé, kteří používají tuto větu, často chtějí připravit posluchače na něco, co se může zdát jako nesmysl. Tato fráze má za úkol vytvořit trochu chaosu v hlavě, přimět vás váhat a přemýšlet, jestli byste neměli být více objektivní. Je to způsob, jak zpochybnit váš vlastní úsudek a dostat vás do stavu, kdy si říkáte: „Možná bych měl přece jen věřit, co říká.“
„Nemůžu říct, kdo mi to řekl.“
Tato věta má za úkol vytvořit takovou kouřovou clonu pro ty, kteří se nechtějí vystavit přímé odpovědnosti, ale zároveň se chtějí tvářit, že mají nějaké zajímavé informace. Lháři ji používají, aby vypadali zasvěcení, aniž by museli čelit důsledkům, pokud by se ukázalo, že to, co říkají, není pravda. Mnohdy chtějí být ve středu dění a nemyslí na následky, které mohou způsobit.
„Tohle je jen malá chyba, nic vážného.“
Tato věta je oblíbeným trikem těch, kdo se snaží zamést problém pod koberec a minimalizovat škody. Lháři ji používají, aby si ulehčili život a snížili tlak, který by mohli cítit za svá špatně mířená slova. Snaží se působit jakoby nic, že se jich to netýká a za nic nemůžou.
Teď už víte, jak se lhářům vyhnout
Lhaní je záležitostí morálky, a kdo ji má nízkou, nemá problém s tím sem tam zalhat. I drobná lež však umí napáchat nevídané škody, které mohou mít nepředvídatelné následky. A proto, až se setkáte se lhářem, vzpomeňte si na těchto 6 frází a pokud se v nich bude osoba zrcadlit, držte si od ní odstup, uděláte tak nejlépe.
Zdroje: www.denik.cz, www.idnes.cz, forbes.cz