Paralelní parkování. Jak se poprat se složitou disciplínou, kterou zvládá málokterý řidič?

Přidat na Seznam.cz

S paralelním parkováním mohou mít problémy i zkušení řidiči. Přečtěte si naše tipy, jak úspěšně a bezpečně zaparkovat paralelně s vaším vozem.

Ať už se učíte řídit, nebo jste držitelem plnohodnotného řidičského průkazu s mnoha najetými kilometry, manévr paralelního parkování není vždy jednoduchý. Je to však důležitá dovednost, protože ji pravděpodobně budete muset provádět často, zejména pokud máte přístup pouze k parkování na ulici.

Jedná se o klíčovou dovednost, takže se ji obvykle učíte při výuce řízení a zkoušející vás může dokonce požádat, abyste předvedli paralelní parkování při zkoušce z jízdy, píše web Carbuyer. Začátečníci i veteráni si paralelní parkování nejlépe osvojí, když budou hodně trénovat, ale pokud se s ním stále potýkáte, pokračujte ve čtení tipů, jak bezpečně paralelně zaparkovat. O podobném tématu a parkování zadkem jsme psali již zde.

Jak bezpečně zaparkovat souběžně

Když najdete místo, kde chcete paralelně zaparkovat, zapněte blinkr, abyste ostatní účastníky silničního provozu upozornili na svůj záměr. Než se rozhodnete zaparkovat, zkontrolujte, zda jste si místo vizuálně prohlédli. V ideálním případě byste měli mít na obou koncích volný prostor alespoň dva metry, abyste měli dostatek místa pro najetí a vyjetí z místa.

Pokud je prostor pro váš vůz dostatečně velký, začněte zpomalovat až do úplného zastavení a mějte přitom zapnuté blinkry. Vždy sledujte, co dělá provoz kolem vás. V ideálním případě byste měli stát vedle vozu zaparkovaného před volným místem, přičemž mezi vaším vozem a jiným vozidlem musí být alespoň jeden metr bočního odstupu.

Po zastavení se ujistěte, že je bezpečné a volné místo pro couvání. Není možné couvat při paralelním parkování, pokud je v blízkosti za vámi další vozidlo. Nezapomeňte také zkontrolovat zpětná zrcátka a mrtvý úhel, abyste se ujistili, že se ve vašem bezprostředním zorném poli nenachází žádné překážky nebo účastníci silničního provozu.

Pokud je bezpečné pokračovat v jízdě, zařaďte zpátečku, podívejte se přes rameno, abyste viděli ze zadního okna, a začněte couvat. Jakmile jsou přední kola vašeho vozu zhruba rovnoběžně se zadní částí vozu, za který chcete zaparkovat, zkontrolujte znovu zrcátka a mrtvý úhel, zda nehrozí nebezpečí, a buďte připraveni zastavit, pokud se v cestě objeví překážka. Pokud je vše jasné, otočte volantem o jednu celou otáčku (doleva, pokud je prostor vlevo, a doprava, pokud je vpravo) a pomalu pokračujte v couvání.

Při tomto úkonu je důležité, abyste stále vnímali své okolí, protože váš vůz bude nyní svírat s vozovkou úhel 45 stupňů a jeho přední část bude stále vyčnívat do vozovky. Jakmile se váš vůz uvolní od vozu před vámi, můžete začít rovnat vůz tak, že otočíte volantem do plného uzamčení v opačném směru a přitom stále couváte.

Pomocí zrcátka na blízkých dveřích vyrovnejte vůz tak, aby byl rovnoběžný s obrubníkem. Jakmile se tak stane, srovnejte řízení vozu tak, aby obě přední kola vozu směřovala přímo dopředu, jako když normálně jedete po silnici. Zastavte vůz, a pokud je vůz na svém místě, zatáhněte ruční brzdu (pokud řídíte vůz s automatickou převodovkou, zařaďte ji do polohy „Park“) a vypněte vůz.

Zdroj: carbuyer.co.uk