Dilema při parkování. Škodí něčemu vytočená kola a je nutno je vždy srovnat?

Přidat na Seznam.cz

Teoreticky by nemělo být na škodu zaparkovat a nemít srovnaná kola. V praxi však platí trochu jiné pravidlo, a sice že nesrovnaná kola při parkování považujeme za zvyk, který s sebou nese řadu negativ. Jak tedy nechat kola při parkování?

Na tuto otázku existuje standardně jediná správná odpověď, a to že je při parkování srovnáte, píše web Car talk.

Základním argumentem proti výše uvedenému postoji je ohled na ostatní. Kola vyčnívající z karoserie totiž vytvářejí další překážku, která může ostatním řidičům ztížit manévrování mezi vozy v úzké uličce. Nejde však jen o to. Kromě toho může omezovat dostupný prostor tím, že brání snadnému průjezdu mezi auty s kočárkem nebo nákupním košíkem.

Toto téma má však i technický rozměr. Přední náprava může být uzpůsobena k otáčení kol, ale ne k dlouhodobému ponechání v této poloze. Pro některé komponenty to znamená nadměrné namáhání. Kritickým prvkem jsou manžety. Při zaparkování s vytočenými koly je část krycí pryže příliš natažená, zatímco druhá zůstává příliš stlačená. Na manžetách se mohou objevit praskliny a nakonec i trhliny.

Zejména homokinetické klouby jsou vydány na milost a nemilost nečistotám. Tyto důležité součásti se mohou v důsledku poškozeného obalu nadměrně opotřebovat, což může vést k uvolnění a následnému praskání při otáčení volantem nebo chvění při akceleraci. Pokud se na některé z manžet objeví poškození, je dobré je rychle vyměnit.

Navzdory výše uvedeným negativům existují situace, kdy je žádoucí nechat auto s vytočenými koly do stran. Tak je tomu v mnoha horských lokalitách, aby auto mělo jakousi překážku proti sjezdu, kdyby brzdy povolily.

Zdroj: cartalk.com