Zima je tu. Jak vybrat správné sněhové řetězy a jak je nasadit?

Přidat na Seznam.cz

Do České republiky a okolních zemí dorazila zima. V takovém období se ale rozhodně vyplatí mít v autě sněhové řetězy. Ačkoliv nejsou součástí povinné výbavy, tak nikdy nevíte, kdy se můžou hodit, píše server mojepneu.cz. Víte ale, jak vybrat ty správné sněhové řetězy a jak je ideálně na auto nasadit?

V praxi je možné se setkat s několika základními typy sněhových řetězů. Mezi nimi jsou ale velké rozdíly, a proto je třeba při jejich výběru postupovat opatrně a s rozumem.

První vaši volbou mohou být ocelové řetězy, které jsou rou robustní a odolné, vhodné zejména pro hluboký sníh a led. Avšak jejich použití na normální vozovce může poškodit pneumatiky i povrch vozovky.

Dále si můžete opatřit textilní řetězy, které jsou mnohdy dobrou volbou pro led, jsou snadněji instalovatelné, ale obvykle se rychleji opotřebovávají. Dalším a víceméně posledním typem jsou chemické řetězy, které je však možné označit spíše za nouzové řešení, neboť nejsou plnohodnotnou náhradou za klasické řetězy a jejich dlouhodobé používání nemůžeme doporučit.

Jak sněhové řetězy na auto nasadit?

Při nasazování sněhových řetězů je důležité postupovat opatrně a správně. Zaparkujte na bezpečném místě, ujistěte se, že máte zapnutou ruční brzdu a řetězy instalujte na poháněnou nápravu.

Postupně je rozbalte, pevně je upevněte kolem pneumatik a zkontrolujte, zda jsou správně umístěné a pevně drží. Po jejich nasazení proveďte krátký test, abyste ověřili, že jsou řetězy správně namontované.

Důležité je také upozornit, že sněhové řetězy by měly být použity pouze v situacích, kde jsou skutečně potřeba, tedy na silně zasněžených nebo zledovatělých úsecích.

Preventivní použití na běžné vozovce může poškodit pneumatiky i povrch vozovky. Po průjezdu náročným terénem je nezbytné řetězy odstranit, aby nedošlo k poškození vozidla či povrchu vozovky.

Správný výběr a použití sněhových řetězů může výrazně zlepšit bezpečnost vaší jízdy v zimních podmínkách, ale je nutné je po průjezdu náročným terénem opět demontovat, jinak by mohlo dojít k poškození vozidla.

Zdroj: mojepneu.cz