Vietnamci zahájili dodávky SUV VinFast VF8. Přijde také do USA a Evropy

Přidat na Seznam.cz

Severní Vietnam nikdy nepatřil mezi prestižní a uznávané výrobce automobilů. Časy se však mění a vietnamská automobilka VinFast se chystá na velkou ofenzívu do USA, Kanady a Evropy. Je to o to překvapivější, že nová automobilka zahájila provoz teprve v roce 2019. Její ambicí je však prosadit se v oblasti elektromobilů, kde chce konkurovat i zavedeným výrobcům. Už víme, které z jejích vozů se dostanou do Evropy. Jedná se o auto VinFast VF8.

Zdá se, že nástup elektromobility a nových elektrických modelů zamíchá kartami na tradiční mapě výrobců automobilů. A i když je pravda, že jde vždy především o automobily, u kterých se léta zkušeností nedají dohnat za pár dní, objevuje se mnoho nových startupů a výrobců, kteří přicházejí s nečekaně schopnými elektromobily. Klíčem k úspěchu jsou nejen peníze a pomoc renomovaných dodavatelů komponent, ale také spojenectví s někým, kdo se v minulosti zabýval výrobou automobilů. V případě automobilky VinFast se však jedná o poněkud netradiční příběh. O to překvapivější je rychlost, s jakou vstupuje na trh, a skutečnost, že se se vší vážností chystá i na evropské trhy, jak uvádí firma na svém webu.

S chutí instantních polévek

Za vznikem značky VinFast stojí vietnamský miliardář, který zbohatl na instantních polévkách. Společnost VinFast již nějakou dobu vyrábí automobily, ale jedná se o modely s běžnými spalovacími motory. Nyní jde ještě dál a uvádí na trh elektrická SUV, která hodlá dodávat do USA, Kanady a Evropy. Mnoho nových výrobců mělo podobně ambiciózní plány a téměř všichni skončili jen u siláckých řečí. V případě společnosti VinFast by však situace mohla být reálně jiná. Prvních 100 kusů elektrického SUV VinFast VF8 již automobilka odeslala zákazníkům. Zatím pouze v domovském Vietnamu, ale podle vedení automobilky je téměř připraven jejich vývoz do USA a Evropy. V Americe by se měly objevit už v listopadu 2022 a v Evropě krátce poté.

VinFast VF8 má celkové rozměry 4 750 x 1 900 x 1 661 mm, rozvor 2 949 mm a světlou výšku 180 mm. VF8 se bude dodávat ve dvou verzích. Základní verze bude mít výkon až 260 kW a točivý moment 420 Nm, zatímco výkonnější verze nabídne až 300 kW a 620 Nm. Napájení zajišťuje trakční baterie s kapacitou 87,7 kWh.

Zdroj: vinfastauto.eu