Vaše data jsou cenná, ale vy ne. Podvodníci Čechům kradou identitu, víte proč?
Možná jste rozhodnuti neprodat svá osobní data ani za milion. Kyberzločinci by vám ho ale nikdy nenabídli. Vaše osobní data nemají na černém trhu větší cenu než jeden šálek kávy. Útočníci však s nimi mohou napáchat spoustu zla a dostat vás tak do mnohých problémů.
Navzdory nízké ceně osobních dat je velkou chybou myslet si, že na vás kyberzločinci nezaútočí, protože nejste pro ně zajímaví. Vy pro ně opravdu zajímaví nejste, vaše osobní data však ano. Mohou být zneužita a vy budete čelit velkým potížím. Proto je důležité si je chránit.
Proč jsou vaše osobní data tak cenná, ale vy ne?
Vaše osobní data jsou sice na černém trhu velmi levná, přesto pro vás mají nesmírnou cenu. David Jacoby, bezpečnostní výzkumník společnosti Kaspersky Lab, společnosti zaměřené na kybernetickou bezpečnost, o tom hovoří: „Útočníkům je jedno, kdo jste, vaše údaje jsou pro ně jen položkou v databázi. V databázích, které útočníci vytváří, lze nalézt leccos, informace o lokalitě, kde počítač či telefon používáte, o prohlížeči, službách, síťových prvcích a zařízeních ve vaší síti. Vše má svoji cenu a využití.“
O tato data je největší zájem
Kyberzločinci mají největší zájem (logicky) o data kreditních karet a bankovních účtů. Nedávno se objevila také poptávka po nových typech dat. Jedná se například o osobní lékařské záznamy, fotografie uživatelů s osobními doklady, jako jsou například cestovní pasy.
Rovněž roste zájem o špatně zabezpečené routery a další síťové prvky jako jsou IP kamery, síťové disky. Útočníci je infikují tak, že nadále fungují podobně jako dosud, je však do nich umožněn přístup pro útočníka, který si takovou službu zaplatí.
Útočníky také zajímají vaše přístupové údaje ke službám jako je například Netflix, Spotify. „Útočníkům samozřejmě nejde o bezplatný poslech muziky, ale na základě přihlašovacích údajů nakupují kupóny do těchto služeb a ty pak dále přeprodávají. Výsledkem je docela šikovné praní peněz z jiných činností,“ vysvětluje David Jacoby.
Hrozby po úniku osobních dat jsou různé
Zneužití těchto vašich údajů vám může pořádně znepříjemnit život. Vybílený bankovní účet, krádež osobní identity, to jsou obvyklé následky úniku vašich osobních dat. Kyberzločinci vás nemusejí připravit pouze o peníze, zneužití vašich osobních údajů, například přístup k osobním účtům může poškodit i vaši dobrou pověst.
Váš špatně zabezpečený router a další síťové prvky, vaše přístupové údaje k některým službám, jako je například Netfix, může kyberzločincům posloužit k páchání trestné činnosti. Nejedná se pouze o maskovací techniku, která brání jejich odhalení.
Jak se bránit? Řiďte se našimi tipy
Buďte především opatrní, dávejte si pozor na pfishingové e-maily a podvodné webové stránky. Volte silná a těžko uhodnutelná hesla. Nikdy nemějte jedno heslo k více službám. Dávejte pozor, na co klikáte. Nikdy nezadávejte své přístupové údaje v internetových kavárnách či jiných veřejných prostorách, kde je Wi-Fi.
Zkontrolujte si nastavení oprávnění v používaných aplikacích, abyste minimalizovali pravděpodobnost, že svá data budete sdílet s neznámými lidmi nebo si je dokonce bez vašeho vědomí budou ukládat.
Odborník radí, jak chránit své osobní údaje
O dalším způsobu obrany proti kyberzločincům hovoří Vladislav Tushkanov, odborník na soukromí ve společnosti Kaspersky: „Internet nám umožnil vyjadřovat své individuální názory a sdílet příběhy, což je fantastické. Člověk však musí mít na paměti, že pohybovat se na internetu a vyjadřovat se online není vůbec soukromá činnost. Je to spíš jako vykřikovat své názory na přeplněné ulici, kdy nevíte, kdo vám může přijít do cesty, včetně těch, co s vámi nesouhlasí, a jak zareaguje. A to znamená jasné riziko. Nejlepším řešením, pokud jde o vaše osobní data, je vědět, co o mě už lidé na internetu vědí, odstranit, co můžu, a převzít kontrolu nad tím, jaké informace o mě na internetu budou.“
Zdroj: nejbusiness.cz, smartmania.cz, idnes.cz