Češi si hromadně předplácejí Netflix kvůli tomuto seriálu. Jeho popularita má nečekaný důvod
Seriál, který již při vydání první řady během několika dní trhnul rekord ve sledovanosti, dobyl srdce diváků po celém světě i s nedávno vydanou druhou řadou. Řeč je o korejském seriálu Hra na oliheň neboli Squid Game, který můžete sledovat na Netflixu.
Děj seriálu se točí kolem skupiny jednotlivců, jejichž život pro ně již nemá smysl. Jsou na okraji společnosti, mají problémy s dluhy, alkoholem, anebo jim schází střecha nad hlavou. S vidinou snadného zisku se tak rozhodnou zapojit do zdánlivě nevinných dětských her. Následuje ale šokující zvrat. Prohra ve hře znamená smrt. Účastníci tak pro finanční výhru ve výši 45 miliard jihokorejských wonů riskují to nejcennější co mají, svůj život.
Jak říká tvůrce seriálu Hwang Dong-hyuk:
„Hry odhalují lidskou povahu a ukazují, co všechno jsou lidé ochotni udělat, aby přežili.“
Seriál kombinuje prvky thrilleru, hororu a psychologického dramatu. Hlavní postava Seong Gi-hun je otcem na pokraji zoufalství, který se snaží najít cestu z dluhů a zajistit lepší život pro svou dceru. V průběhu jednotlivých epizod pozorujeme jak průběh her, tak se dozvídáme detaily z osobního života dalších účastníků.
Squid Game ukazují, jak daleko jsou lidé ochotní zajít kvůli penězům
Asi tím nejděsivějším na celém seriálu je to, kam až jsou lidé ochotní zajít s vidinou bohatství. Korejci tak efektivně nastavili zrcadlo dnešní společnosti. „Seriál se stává metaforou pro ekonomickou nerovnost a tlak konzumní společnosti,“ vysvětlují režiséři. Zajímavá podívaná je to i díky výjimečnému vizuálnímu zpracování. Červené kombinézy doplněné černými masky se symboly utkvěly v hlavě i těm, kteří seriál neviděli. Outfity strážců i uniformy příslušníků her jsou od roku 2021, kdy vyšel první díl seriálu, těmi nejpopulárnějšími halloweenskými maskami.
Zajímavosti, o kterých jste možná nevěděli
Tvůrce Hwang Dong-hyuk na seriálu pracoval již v roce 2008, ale na realizaci si musel ještě několik let počkat. Měl totiž problém najít investory, které by téma seriálu dostatečně nadchlo. Paradoxně se dnes s přehledem jedná o nejúspěšnější korejský seriál a o jeden z nejpopulárnějších seriálů na celém světě.
„Nikdy bych si nepředstavoval, že seriál někdy dosáhne takového globálního úspěchu,“ řekl Hwang v rozhovoru pro IndieWire. Další zajímavostí je, že hry, které účastníci hrají, jsou inspirovány tradičními jihokorejskými dětskými hrami. Například hra „Red Light, Green Light“ patřila mezi velmi oblíbené v 70. a 80. letech. Mezi diváky se s úspěchem setkala především hra s jihokorejskou cukrovinkou dalgona. Úkolem je vyříznout obrázek na placce bez toho, aniž by došlo k jeho poškození. Kdo v seriálu obrázek poničil, byl nemilosrdně zastřelen.
Děj seriálu je inspirovaný skutečností
Ačkoliv vyloženě hra je smyšlená, sociální kontext reflektuje skutečný život v Jižní Koreji, včetně rostoucího zadlužení domácností. Ve finální epizodě první série je dokonce použitý autentický záznam zpravodajství, kde je zmíněno, že zadlužení korejských domácností patří k nejvyšším na světě, hned za Čínou. Seriál je plný zajímavých detailů, které diváci možná ani nezaznamenali. Například telefonní číslo, kam hráči volají, aby se zapojili do her, bylo skutečné.
Jedním z největších objevů seriálu byla herečka Jung Ho-yeon, která ztvárnila postavu Kang Sae-byeok. Pro Jung, původem modelku, byl tento seriál hereckým debutem. Díky skvělému výkonu si vysloužila obrovské uznání a během krátké doby se na Instagramu stala nejsledovanější korejskou herečkou.
„Když jsem viděl, jaký ohlas veřejnosti a ocenění seriál získal, přišlo mi spravedlivé pokračovat v příběhu. Problémem byl ale čas – museli jsme začít úplně od začátku. Nemyslel jsem si, že by bylo možné napsat další sérii tak rychle. Pak mi ale režisér Hwang poslal scénář a pamatuji si, jak mi začalo bušit srdce, když jsem otevřel dokument a přečetl ho jedním dechem. Bylo to úžasné. Pomyslel jsem si: ‚Tenhle chlap je génius.‘,“ řekl pro web El País herec Lee Jung-jae v návaznosti na druhou sérii. Tvůrci seriálu potvrdili, že se můžeme těšit i na třetí řadu Hry na oliheň, která bude mít premiéru v průběhu roku 2025.
Proč lidé Hru na oliheň tak zbožňují?
Důvod nemusí být na první pohled patrný. Přece jen – korejské filmy a seriály u nás nikdy příliš oblíbené nebyly. Jak to tedy je? Hra na oliheň totiž přináší nejen nečekané zvraty, napětí a psychologický vývin postav, ale také pohled na ekonomickou situaci ve světě. Ukazuje totiž, že peníze vládnou a kdo je nemá, jako kdyby nežil. Zda je to pravda, to necháme na vás.
Zdroje: cnet.com, businessinsider.com, english.elpais.com