Tohle v Evropě nikdo nemá! Číňané postavili elektrické luxusní MPV s dojezdem přes 800 km

Přidat na Seznam.cz

Pokud nemáte moc přehled v současném automobilismu, možná nevíte, že kupující v Číně mají k dispozici mnohem více možností mezi elektromobily než my v Evropě. Například čínská automobilka Geely, která vlastní mimochodem i známé světové značky jako Lotus, Polestar a Volvo, právě uvedla na trh nové elektrické MPV s názvem Zeekr 009, jak informuje server Carbuzz.

A nutno říci, vypadá opravdu fantasticky, jelikož při pohledu na interiér a specifikace baterií je Zeekr 009 mnohem působivější než všechny elektrické lidové přepravníky, které máme k dispozici nebo které jsou v současné době na trhu.

Model 009 je prvním elektromobilem, který využívá baterii Qilin od společnosti CATL, největšího výrobce baterií na světě, s oslnivou kapacitou 140 kWh, což umožňuje dojezd 822 km. Tento dojezd se samozřejmě měří podle čínského testovacího cyklu CLTC, který je mnohem optimističtější než test EPA či WLTP. Nicméně, dva elektromotory poskytují kombinovaný výkon 536 koní, což znamená, že tato dodávka dosáhne rychlosti 100 km/h za pouhých 4,5 sekundy.

Zeekr 009 má robustní nastavení odpružení. Vpředu je nezávislé dvojité zavěšení kol a vzadu je víceprvková celohliníková náprava. Pro větší pohodlí využívá model 009 automatické vzduchové odpružení se systémem elektromagnetického tlumení vibrací CCD.

Mnoho výrobců automobilů tvrdí, že jejich kabiny nabízejí cestování první třídou, ale Zeekr 009 skutečně obsahuje letecká sedadla Sofaro ve druhé řadě. Tato sedadla jsou potažena celokoženým materiálem Nappa a jsou standardně vybavena masážní funkcí. Mezi komfortní prvky patří skryté stolky, digitální televize, umělá inteligence vozidla se šesti nezávislými zónami rozpoznávání hlasu a komunikační systém ve voze, takže cestující v první a třetí řadě mohou mezi sebou komunikovat.

Zeekr bohužel v žádném případě nebude prodávat model 009 v Evropě, protože značka zde nemá žádné zastoupení, ale možná sem proniknou některé z hvězdných bateriových technologií této společnosti ve známějším balení (jako v případě připravovaného Volva EX90).

Zdroj: carbuzz.com