Tohle by měli znát všichni lidé nad 40 let a ty ostatní to naštěstí nemusí zajímat
Po čtyřicítce začíná tělo procházet výraznými změnami, které ovlivňují jak zdraví, tak kvalitu života. Pokud se však zamyslíte nad svojí životosprávou, upravíte svůj jídelníček a budete se pravidelně hýbat, dostaví se energie a dostatek síly budete cítit i v pokročilejším věku.
Snad tím nejdůležitějším, čím si můžete udržet dobré zdraví i po padesátce, je pravidelný pohyb. Stačí 30 minut denně rychlé chůze, jógy nebo cvičení s lehkým závažím. Cvičením si zlepšíte imunitu, zdraví a udržíte svalovou hmotu, která se postupně s narůstajícím věkem ztrácí. Není potřeba chodit každý den do posilovny, bohatě postačí zmiňovaná chůze, anebo si doma v obýváku zatančete. Důležité je, aby vás zvolená pohybová aktivita bavila, abyste se jí zvládli věnovat dlouhodobě a neztratili po pár dnech motivaci.
Strava ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale i psychiku
Základem jídelníčku by měla být strava bohatá na zeleninu, ovoce, semínka, celozrnné obilniny a zdravé tuky. Důležitý je po padesátce také dostatečný příjem vitamínu D a vápníku: 1 500 mg denně pro ženy a 1 000 mg pro muže. Ty přispívají k dobrému stavu kostí a svalů.
„Vápník je nepostradatelný k navození stahu svalových vláken, k přenosu signálů v nervovém systému, je nezbytný ke srážení krve, potřebný při uvolňování některých látek a hormonů,“ uvádí web Novinky.cz slova Prof. MUDr. Milana Bayera.
Naopak se vyhněte rafinovaným cukrům a nasyceným tukům, které se ukrývají například v sladkostech, bílém pečivu, slazených nápojích nebo ve fast foodu. Do jídelníčku se doporučuje zařadit potraviny, jako jsou kysané mléčné výrobky, listová či kořenová zelenina, kuřecí a krůtí maso, ale také ryby a rostlinné oleje.
Dopřejte tělu dostatek spánku
Během spánku se tělo regeneruje a obnovuje. Pokud máte nedostatek kvalitního spánku, navyšuje se riziko vzniku srdečních chorob, cukrovky i demence. Zkuste se proto držet pravidelného spánkové režimu. Choďte ve všední dny i během víkendu spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu i vstávejte. Tělu tak pomůžete rychleji usnout a získat více kvalitního spánku. Pokud i přesto máte problémy s usínáním, vyhýbejte se před spaním těžkým jídlům, omezte příjem kofeinu a vytvořte si v ložnici klidné prostředí. Odstraňte z místnosti elektroniku a nezapomeňte si každý večer před ulehnutím do postele dostatečně vyvětrat.
„Spánku prospívá fyzická únava, psychická nikoliv. Běžte se před spaním na půl hodiny projít svižnějším tempem a uvidíte, že se spánek zkvalitní. Pokud vás špatný spánek trápí dlouhodobě, můžete se nechat vyšetřit ve spánkové laboratoři,“ radí v rozhovoru pro Český rozhlas lékařka.
Důležitý je i sociální kontakt
Osamělost má podle amerického ministra zdravotnictví stejný negativní dopad na zdraví jako kouření 15 cigaret denně. Nejen z toho důvodu je důležité udržovat dobré vztahy s rodinou a přáteli. Psychická pohoda je totiž pro tělo stejně podstatná jako dobré fyzické zdraví. Zkuste například spojit příjemné s užitečným a do sportování se vrhnout společně s přáteli. Strávíte spolu čas, a ještě navíc uděláte něco pro zdraví. Zlepšit psychické zdraví kromě dostatečného spánku, sportu a sociálního kontaktu pomáhá také pozitivní přístup k životu.
„Úsměv ve vás vzbudí produkci hormonů štěstí. Zkuste se ráno na sebe do zrcadla usmát. Naprogramovat se pozitivně ale chvíli trvá a nepůjde to hned. Nevzdávejte to. Naší generaci bylo dáno být dvakrát mladí. Podívejte se na své předky ve vašem věku. Má babička byla v 51 stařičká paní v šátku. Taková sušinka schoulená do sebe. A my v 50? Jen se kolem sebe podívejte,“ řekla pro Český rozhlas terapeutka Ivana Dlouhá.
Zdroje: nib.com.au, aarp.org, novinky.cz, strednicechy.rozhlas.cz, dvojka.rozhlas.cz