Sedmimístný Jogger bude ještě úspornější, stane se první hybridní Dacií

Přidat na Seznam.cz

Hybridní Dacia Jogger se objeví v příštím roce jako první elektrifikovaný model rumunské společnosti v Anglii a pravděpodobně půjde také o nejlevnější hybridní MPV na trhu, jak tvrdí server Autocar.

V prodeji se objeví začátkem roku 2023 nejen na britském, ale i českém trhu a bude poháněn stejným benzinovým motorem o objemu 1,6 litru s elektrickým pohonem, jaký používají modely Renault Clio E-Tech a Captur E-Tech. To znamená, že hybridní Jogger bude mít pravděpodobně celkový výkon 140 koní a točivý moment 184 Nm, přičemž výkon benzinového agregátu doplní dva elektromotory – jeden malý elektromotor sloužící jako startér-generátor a druhý účinně posílený alternátor.

Oba elektromotory jsou dobíjeny rekuperovanou energií, uloženou v malém 1,2 kWh akumulátoru, který lze využít i pro jízdu na krátké vzdálenosti pouze na elektřinu. V modelu Clio tato pohonná jednotka zrychlí na stovku za 9,9 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 112 km/h. Těžší sedmimístný Jogger se těchto hodnot pravděpodobně nedotkne, ale měl by být rychlejší než stávající Jogger, který používá tříválcový motor o objemu 1,0 litru s výkonem 108 koní a točivým momentem 148 Nm.

Jogger se v současné době prodává za cenu od 16 645 liber (v přepočtu asi 474 tisíc korun) ve výbavě Essential, což z něj činí nejlevnější sedmimístný vůz ve Velké Británii. Očekává se, že cena elektrifikovaného modelu se bude pohybovat kolem 19 000 liber (cca 540 000 Kč), což vychází z příplatku, který má Clio E-Tech (21 695 liber – v přepočtu cca 617 tisíc korun) oproti standardnímu modelu (18 895 liber – v přepočtu asi 538 tisíc korun).

Dacia již dříve potvrdila časopisu Autocar, že v této fázi neplánuje žádnou plug-in hybridní verzi modelu Jogger, ačkoli díky flexibilitě platformy by v budoucnu mohla být nabízena. Jogger bude prvním elektricky poháněným modelem Dacie, který se objeví ve Velké Británii, ale firma již v kontinentální Evropě prodává populární elektrickou Dacii Spring.

Jak exkluzivně informoval Autocar, s uvedením městského elektromobilu – jednoho z nejlevnějších evropských elektromobilů s cenou odpovídající 10 630 GBP (cca 300 tisíc korun) – na britský trh se stále počítá, ale nejdříve v roce 2024. Od roku 2030 budou vozy Dacia v Evropě jezdit výhradně na elektrický pohon.

Zdroj: autocar.co.uk