Peugeot chce prodávat v Evropě od roku 2030 už jenom elektromobily

Přidat na Seznam.cz

Peugeot hodlá urychlit své plány elektrifikace a již v roce 2030 přestane v Evropě prodávat vozy se spalovacím motorem. To je o pět let dříve, než plánuje Evropská komise, informuje portál autonews.com. To však neznamená, že spalovací motory zcela zmizí.

Peugeot nechce v Evropě spalovací vozy
Peugeot, který je nyní součástí koncernu Stellantis, hodlá urychlit své plány na elektrifikaci vozového parku. Již v roce 2024 bude každý model této společnosti k dispozici v elektrické verzi a do roku 2030 zmizí z nabídky v Evropě všechny spalovací vozy. Francouzská značka se však spalovacích motorů zcela nevzdá, po roce 2030 je bude nabízet i na dalších trzích. To však nic nemění na tom, že Peugeot bude jednou z prvních společností, která bude v Evropě nabízet pouze elektromobily. Pouze Opel, který je rovněž součástí Stellantisu, tak učiní dříve a zbaví se spalovacích motorů již v roce 2028.

Peugeot již nabízí poměrně dost elektromobilů, po kterých je stále vyšší poptávka, než se očekávalo. Například model e-208 tvoří více než 20 % všech prodejů řady 208, zatímco Francouzi předpokládali, že to bude maximálně 15 %. Evropa zaznamenává poptávku po elektromobilech, a proto byly urychleny plány elektrifikace a práce na nové platformě. V roce 2023 můžeme očekávat také elektrifikaci modelů, jako je 308, crossover 3008 a minivan 5008. Ty jsou stále na současné platformě e-CMP, která bude brzy nahrazena platformou STLA vyvinutou pro celou skupinu Stellantis.

První vozy na platformě STLA Small se na trhu objeví již příští rok. Půjde o vozidla segmentů A, B a C s dojezdem maximálně 500 km, což je srovnatelné s platformou e-CMP. To je však teprve začátek, protože o něco větší platforma – STLA Medium určená pro segmenty C a D, která se objeví v roce 2023, nabídne dojezd až 700 km, což znamená, že se do ní jednoduše vejdou baterie s větší kapacitou. Na této platformě by mohl být založen mimo jiné nový model 3008. Konečně největší vozy, jako je 5008, budou využívat platformu STLA Large, která umožní ujet až 800 km na jedno nabití.

Zdroj: europe.autonews.com