Jaké jsou nejlepší a nejhorší ojeté vozy? Německý ekvivalent českého STK to zjistil

Přidat na Seznam.cz

Vozidla z Německa opět vykazují zdravou odolnost vůči stárnutí, ukazuje nová zpráva TÜV. Průměrný věk vozů se v Německu pohybuje těsně pod hranici deseti let. Na druhou stranu zpráva uvádí i některé kandidáty, kteří tradičně „stárnou“ daleko horším způsobem, informuje web Focus.

TÜV je německé sdružení organizací, které se zabývají testováním výrobků všeho druhu, za účelem ochrany lidí a životního prostředí proti různým nebezpečím. Jako nezávislý konzultant kontroluje provozy, energetická zařízení, motorová vozidla, zařízení a výrobky.

Jak vyplývá z nové zprávy TÜV, podíl vozidel se závažnými závadami činí 21,5 %. U dalších 9,7 % vozidel inspektoři zjistili drobné závady, které nevyžadovaly opětovné předložení.

Přibližně jedno auto z tisíce (0,1 procenta), tj. téměř 15 000, bylo klasifikováno jako nebezpečné a okamžitě odstaveno. Čím mladší jsou vozy, tím lépe procházejí hlavní prohlídkou. U tříletých vozů byla míra významných vad 5,8 %, u pětiletých 10 %. U devítiletých aut bylo zjištěno 22,5 procenta závad a u jedenáctiletých dokonce 28,2 procenta.

A jaké jsou nejspolehlivější ojeté vozy?

TÜV vybral Mercedes GLC jako nejspolehlivější vůz mezi tři roky starými testovacími kusy. V prvním testu mělo SUV pouze 2,17 % reklamací. Odstup od následujících vozů byl však velmi malý a další příčky obsadily vozy Mercedes SLK a Porsche 911.

Ve všech ostatních věkových skupinách zvítězilo Porsche 911, typ 991 v pětileté věkové skupině a typ 997 v následných testech až do jedenáctileté věkové skupiny.

Německým automobilkám se celkově daří. V první desítce tříletých vozů je šest Mercedesů a to GLC, SLK, třída A, B, C a E, Porsche 911 a dva modely Audi. Mazda CX-3 byla jediným dováženým modelem, který se umístil na 6. místě.

Nejspolehlivější malé vozy

Mercedes také pevně drží žezlo nejlepšího vozu ve své tříleté historii. Kromě modelu GLC v kategorii SUV zvítězila třída C ve střední třídě, třída B v kategorii MPV a třída A v kategorii kompaktních vozů. V segmentu malých vozů vede Audi A1 a v segmentu mini Opel Adam. Míra stížností v této skupině se pohybuje mezi 2,17 a 4 procenty.

Od těchto aut se držte raději dále

Jako nejhorší ve své třídě ve stejné věkové skupině uvádí inspektoři vozy Dacia Duster (SUV), Citroën Berlingo (dodávka), Dacia Logan (kompaktní třída), Ford Mondeo (střední třída), Fiat Punto (malý vůz) a Ford Ka (mini). Sazba se zde pohybuje mezi 9,1 a 13,6 procenta. Mezi jedenáctiletými vozy se na prvním místě umístily Dacia Logan a Chevrolet Matiz.

TÜV pro tuto zprávu použila výsledky přibližně devíti milionů hlavních kontrol provedených mezi červencem 2018 a červnem 2019 u 237 různých modelů vozidel. Do těchto statistik je však třeba zahrnout i individuální faktor. Ti, kteří se o svůj vůz starají a pečují o něj, mají s prohlídkou menší problémy. Zprávy TÜV, DEKRA a spol. jsou tedy dobrým, ale ne všeobjímajícím vodítkem pro spolehlivost ojetého vozu.

Zdroj: focus.de