Chcete nejméně poruchové auto? Tak si kupte Kiu. Překonala i známé spolehlivé značky

Přidat na Seznam.cz

Když se dnes zákazník rozhoduje o koupi nového vozu, má obvykle v hledáčku několik modelů, které ho na první pohled zaujmou. Obvykle následuje delší rozhodovací proces, do kterého vstupují finanční záležitosti, zvýhodněné nabídky jednotlivých prodejců a automobilových společností, rady přátel a známých a mnoho dalšího.

Společnost J.D. Power vyhodnotila spolehlivost vozidel roku 2022 a sestavila žebříček 32 automobilových značek seřazených podle výskytu servisních problémů, jak informoval server Westonkia.

Pokud jde o spolehlivost automobilů, lidé se i dnes řídí subjektivními dojmy. Místo aby si ověřili fakta, ptají se majitelů hledaných vozidel, s jakými servisními problémy se setkali. To může být velmi nerozumné, protože za mnohé poruchy je v konečném důsledku zodpovědný řidič a způsob, jakým vozidlo používá. Ti, kteří nadměrně šetří palivem a lidově řečeno škrtí motor v nízkých otáčkách, nemohou očekávat, že jim bude spolehlivě sloužit po dlouhá léta, stejně jako ti, kteří často vytáčí motor do červených čísel, pálí spojku a zanedbávají průběžnou údržbu.

Proto je vhodnější podívat se na výsledky nezávislých studií, které nejsou prováděny na zakázku. Takové studie připravuje také například společnost J.D. Power.

Studie Vehicle Dependability Study (VDS) 2022 hodnotí kvalitu aktuálně vyráběných automobilů na severoamerickém trhu. Přitom většina značek na našem trhu, až na výjimky, jako jsou Buick, Cadillac, GMC a Acura. Společnost J.D. Power vyhodnotila celkem 29 487 případů a výsledkem studie je žebříček 32 automobilových značek seřazených podle výskytu servisních problémů na 100 vyrobených vozů (PP100) za posledních 12 měsíců. Vozidla nebyla starší než z roku 2019.

Nejméně problémů na 100 vozů měla Kia s výsledkem 145. Dodejme, že Kia poskytuje na své vozy záruku na 7 let nebo do ujetí 150 000 km. Na druhém místě se umístil pro nás méně známý Buick a pak známější značky Hyundai, Genesis, Toyota, Lexus a překvapivě Porsche.

Značka Kia si v průzkumech a studiích podobného kontextu vede obecně dobře. Nedávno se jí dostalo uznání za model Rio, který byl vyhlášen nejspolehlivějším vozem s nejlevnějším servisem.

Zdroj: westonkia.com