BMW vyvíjí nové baterie pro elektromobily, slibují vyšší dojezd i úsporu nákladů

Přidat na Seznam.cz

Budoucí řada elektromobilů BMW Neue Klasse bude vybavena novými pokročilými lithium-iontovými akumulátory, které zvýší dojezd až o 30 procent, jak tvrdí server Insideevs.com.

Baterie 6. generace automobilky se v současné době vyvíjí v centru BMW Group Battery Cell of Excellence v německém Mnichově a má válcový tvar. Tvar článku umožní BMW upustit od současných hranolových článků, které se teď konfigurují do modulů, jež se šroubují dohromady a vytvářejí tak sadu, a namísto toho umožní přijmout novou konstrukci článků k sadě.

Nová konstrukce umožní namontovat sadu baterií přímo do rámu vozidla. Tím se nejen zlepší tuhost podvozku a kvalita jízdy, ale přispěje to i k padesátiprocentní úspoře nákladů na akumulátorový paket. Nabíjení baterie z 10 na 80 % bude také trvat o 30 % kratší dobu než u současných elektrických modelů BMW.

Nový článek využívá více niklu a křemíku a zároveň méně kobaltu. Katoda v bateriovém článku má totiž o 50 % méně kobaltu, zatímco anoda má o 20 % méně grafitu. Německá automobilka bude také používat recyklovaný kobalt, nikl a lithium a články bude vyrábět s využitím obnovitelné energie.

Thomas Albrecht, šéf oddělení BMW Efficient Dynamics, řekl: „Baterie šesté generace nám poskytnou o 30 % většího dojezdu než naše současné baterie páté generace, ale nepřekročíme dojezd 1000 km, i když to jde. Nemyslíme si, že tak velký dojezd je nutný.“

BMW plánuje od poloviny desetiletí vyrábět ve své továrně v Jižní Karolíně řadu elektrických crossoverů založených na platformě Neue Klasse. Výrobu bateriových článků 6. generace bude zajišťovat společnost Envision AESC, která bude působit v továrně v Jižní Karolíně a bude schopna vyrobit dostatek baterií pro napájení 300 000 elektromobilů ročně.

Zdroj: BMW, insideevs.com