Začíná období blokového čištění ulic. Pozor na odtahy a pokuty

Přidat na Seznam.cz

Každý rok z jara probíhá blokové čištění komunikací, což zahrnuje úklid chodníků a vozovek. Čištění komunikací probíhá zpravidla 2x ročně a během něj se komunikace zametou a umyjí, po zimě se odstraní posypový materiál a smyje se prach. Při blokovém čištění se obvykle čistí i kanalizační vpusti.

V každém případě musí auta ze silnic a parkovišť pryč, aby pracovníci údržby měli prostor a mohli vše důkladně vyčistit. Je tedy potřeba se mít na pozoru a sledovat značky. Blokové čistění je oznámeno přenosným dopravním značením o zákazu zastavení minimálně sedm dní předem v dané lokalitě a na webových stránkách obce obvykle ještě dříve.

Co když nepřeparkujete

Pokud značení přehlédnete a necháte své auto na místě, kde právě má probíhat blokové čištění, čekají vás sankce.

V lepším případě, a pokud je to možné, vás budou techničtí pracovníci nějakým způsobem shánět a když se jim podaří vás dohledat, vyzvou vás, abyste si své auto přeparkovali. Takové možnosti jsou ale omezené a rozhodně ne povinné.

V dalším případě se můžete potkat s tím, že sice auto najdete i po blokovém čištění na svém místě, ale za několik dní až týdnů vás může ve vaší schránce nemile překvapit výzva k zaplacení pokuty. Pravděpodobně bylo vaše auto odstraněno a po vyčištění vráceno na místo. Sice auto najdete na svém místě, ale zaplatíte vyšší pokutu.

Asi nejméně příjemným řešením je odtah automobilu, což je v daném případě zákonem oprávněný úkon. Auto je přemístěno na odtažné parkoviště, kde si ho můžete po zaplacení pokuty vyzvednout.

Zdroj: 13/1997 Sb. Zákon o pozemních komunikacích, 361/2000 Sb. Zákon o silničním provozu