Většina Čechů v 21. století netuší, co to je Wi-Fi nebo GPS
Nejen mladí lidé chtějí v dnešní době všechno hned. Dlouhé čtení článků či sledování příliš dlouhých filmů není zrovna trendy. A tak se všechno a vždy zkracuje. Někdy z toho důvodu, aby napsaná slova nezabrala příliš času na přečtení.
Zkratky jsou všude kolem nás. Místo Organizace spojených národů říkáme pouze OSN. A co třeba takové UNESCO? Ve skutečnosti je to Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Tyto i další instituce mají již od svého vzniku vlastní zkratky. Ty se tak logicky objevují i u věcí, které využíváme na denní bázi.
GPS pomáhá s orientací na cestách
Při cestě do práce zjišťujeme, jaká trasa bude nejrychlejší. Na výletě díky ní nezabloudíme. Jízda autem se stává snazší a často i bezpečnější. Nemusíme totiž složitě hledat v mapách. Řeč je o GPS. Navigaci, kterou bylo dříve možné zapnout pouze na zařízení přímo pro navigování určeném. V dnešní době ji lze snadno stáhnout do každého chytrého telefonu.
Navigaci GPS nepoužívají pouze obyčejní smrtelníci při cestách v autě. Neobejdou se bez ní ani letadla nebo lodě. Stala se i běžnou součástí fitness hodinek či geografie. Zkratka GPS je do češtiny překládána jako globální polohový systém. Oficiálně je v angličtině zkratkou pro Global Positioning System.
Funkce satelitního navigačního systému, který je provozován Spojenými státy zajistí, že lze přesně určit vaši polohu. S tou je spojen i čas a také rychlost, jakou se pohybujete. Je ovšem nutné, aby GPS dokázalo být viditelné pro alespoň čtyři satelity.
Bez připojení k internetu dnes spousta věcí nefunguje
Další zkratkou, které se podíváme na zoubek, je zkratka Wi-Fi. Bezdrátové připojení k internetu je do češtiny z oficiálního názvu Wireless Fidelity překládáno jako bezdrátová spolehlivost. V roce 1997 vyvinutá technologie se snažila svým oficiálním názvem přilákat co nejvíce zákazníků. Dnes si na původní název v celém znění již téměř nikdo nevzpomene. Wi-fi je zkrátka Wi-Fi. A ten, kdo nemá data ve svém telefonu, ji hledá v každé restauraci či kavárně.
WWW neboli World Wide Web
U internetu ještě zůstaneme. Tentokrát se ale podíváme na zkratku www. Ta je nedílnou součástí téměř každého z označení webových stránek. Tři stejná za sebou následující písmena mají svůj konkrétní význam. Jde o o slova World Wide Web. Ta lze přeložit do češtiny jako takzvanou celosvětovou síť.
World Wide Web zajišťuje přístup různých multimediálních i dalších obsahů na internetu. V roce 1989 tuto zkratku vytvořil vědec Time Berners-Leem. V dnešní době by bez ní internet téměř nedokázal existovat.
Na internetu se neobejdeme ani bez zkratky URL. URL je zkratkou slov Uniform Resource Locator. Což je do češtiny překládáno jako jednotný lokátor zdrojů. Každá z URL je unikátní tak, aby bylo jasně dané, jaký zdroj a kde je uložen a jak se k němu lze dostat. Stejně jako www, také URL je nedílnou součástí internetu. Ten v dnešní době používá většina lidí na planetě.
HDP vyjadřuje míru úspěchu státní ekonomiky
Od světa internetu, na kterém dokážeme i díky dezinformacím najít velké množství dat, se přesuneme do reality. A sice ke zkratce HDP. HDP je tentokrát českou zkratkou. A to pro hrubý domácí produkt.
V angličtině bychom toto označení hledali pod zkratkou GDP neboli Gross Domestic Product. HDP je součástí měření ekonomického výkonu naší země. Měří, kolik bylo vyprodukováno celkové hodnoty zboží a služeb ve vybraném časovém úseku na našem území.
Díky měření HDP dokážeme stanovit, jaký je ekonomický výkon České republiky. V Česku se nyní předpokládá lehký nárůst HDP přibližně o 1 %. A to z důvodu zapojení zahraničního obchodu a mírného růstu spotřeby domácností.
Zdroje: loc.gov, CSU, gps.gov, britannica.com