Chyba v roce 2025 a vaše daně propadnou státu. Snad se vám to nestane
Osoby samostatně výdělečně činné v určitém případě nemusí podávat daňové přiznání. Samozřejmě pak přijdou také o případné vratky daní. Hovoříme o takzvaném režimu paušální daně. Je to pohodlný systém, který se však rozhodně nevyplatí každému, kdo podniká. Je třeba si vše dokonale spočítat.
Vstup do měsíčního daňového paušálu je dobrovolný a stanovena jsou tři daňová pásma. Paušální režim není určený pro plátce daně z přidané hodnoty. Pokud tedy o přechodu na paušální režim v roce 2025 uvažujete, musíte být neplátce DPH.
Dále není pro OSVČ s příjmy ze závislé činnosti podléhající zálohové dani z příjmů a OSVČ s jinými zdanitelnými příjmy podle § 8 (z kapitálového majetku), § 9 (z nájmu) a § 10 (z ostatních zdanitelných příjmů) zákona o dani z příjmu vyšší než 50 tisíc korun za rok.
Pro někoho je paušál v roce 2025 nevýhodný
V praxi paušální daně využívají především podnikatelé v prvním pásmu. Při uplatnění pouze základní daňové slevy na poplatníka ve výši 30 840 korun převládá výhoda paušální daně od ročního hrubého zisku ve výši 270 tisíc korun. Pokud však podnikatelé čerpají další daňové bonusy, často se jim paušál nevyplatí. Mohou mít například zvýhodnění na děti vyšší než vypočtenou daň z příjmu. Nebo mohou uplatňovat i bonus na manželku. O všechny tyto peníze přitom přijdou. Stát jim je nevyplatí.
Pozor na hypotéky
Nevýhodná může být paušální daň také pro ty, kteří si chtějí žádat o hypotéku. Ve chvíli, kdy podnikáte a jste na paušální dani, nemáte jak doložit své příjmy. Nicméně většina bank už si na novinku zvykla a umí pracovat i s paušální daní. V každém případě je to komplikace navíc. Stoprocentně je lepší, pokud máte k dispozici daňové přiznání z předchozího roku. S paušální daní můžete být v nevýhodě.
Stát vám nevrátí žádné přeplatky
Někteří podnikatelé byli v roce 2023 a 2024 spokojeni s tím, že paušální daň jim ulehčuje život. Mnozí na to však doplatili. Portál idnes.cz například v minulosti upozornil na příklad podnikatele z Havlíčkova Brodu, který se přihlásil k paušální dani. Jenže během roku porušil jednu z podmínek paušální daně a nechal se zaměstnat. Díky tomu mu vznikla povinnost podat daňové přiznání. Chtěl toho využít a nechat si vyplatit přeplatky.
Zdravotní pojišťovna přeplatek nevrátila
Za celý rok měl minimální vyměřovací základ a na paušální dani stát přeplatil. Čekal tak, že se mu nějaké finance vrátí. Opravdu dostal zpět peníze z finančního úřadu, ale zdravotní pojišťovna si přeplatek nechala. „Zákon o veřejném zdravotním pojištění přeplatek z paušální daně vracet neumožňuje,” uvádí web idnes. Je tedy zřejmé, že ne vždy je ideální si věci ulehčovat.
Co je to paušální daň aktuálně v roce 2025?
Paušální daň je především možnost, jak snížit administrativní zátěž drobných podnikatelů. Institut paušální daně byl zaveden od 1. ledna 2021. Umožňuje uhradit daň z příjmů i odvody na důchodové a zdravotní pojištění jednou měsíční platbou. Podnikatelé, kteří jsou v režimu paušální daně navíc nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy pojištění.
Na přihlášení k paušální dani máte pouze pár dní
V roce 2025 se k paušální dani smí hlásit i lidé s příjmy do 2 milionů korun. Na přihlášení je však už málo času. OSVČ se smí přihlásit do pátku 10. ledna 2025. „Oznámení o vstupu do paušálního režimu lze podat na finančním úřadě, poštou nebo elektronicky datovou schránkou či přihlášením do vaší daňové schránky na portále MOJE daně,” uvádí portál mfcr.cz.
Existují tři paušální pásma. V prvním z nich se pro rok 2025 zvyšuje měsíční platba. A to za 8176 korun. V předchozím roce podnikatelé platili 7498 korun měsíčně. V druhém a třetím pásmu zůstává paušální daň stejně vysoká. Tedy 16754 korun a 27139 korun. Otázkou tedy je, zda se pro drobné podnikatele do budoucna opravdu vyplatí zůstat na paušální dani.
Zdroj: mfcr.cz, financnisprava.gov.cz, idnes.cz