Velká změna v českých lékárnách 2025: Kdo ušetří tisíce korun? Informujte se včas
Dobrá zpráva pro všechny seniory a další osoby, které pravidelně užívají léky přišla v závěru roku z pojišťoven a lékáren. Lidé v následujícím roce pravděpodobně ušetří, ačkoliv budou lékárny navštěvovat často. Jak je to možné? A co se vlastně změnilo?
Od Nového roku platí změny v úhradě doplatků za léky na recept. Již nějakou dobu existuje takzvaný ochranný limit. Nyní pro něj však platí nová pravidla. A ta jsou pravděpodobně příjemnější a schůdnější nejen pro samotné klienty, ale také pro pojišťovny.
Ochranný limit v lékárnách doposud
Roční limit na předepsané léčivé přípravky byl naposledy upraven zákonem o veřejném zdravotním pojištění od 1. 1 2020. Pro pojištěnce starší 70 let byl 500 Kč stejně jako pro pojištěnce v invalidním důchodu druhého a třetího stupně za určitých podmínek. Pro děti do 18 let a pojištěnce starší 65 let byl limit 1000 Kč a 5000 Kč byl limit u ostatních pojištěnců.
Nový systém je mnohem příjemnější
Částky zaplacených doplatků, které přesáhly daný limit, pojišťovna pojištěncům automaticky vyplácela složenkou nebo na základě žádosti převodem na účet. Limit byl stanovený vždy na jeden kalendářní rok a sami pojištěnci si nemuseli vůbec nic hlídat. Pojišťovny se o to staraly bez rozdílu. Nicméně lidé díky tomuto systému nejprve museli v lékárně zaplatit a až zpětně jim byl od pojišťovny vyplacený přeplatek. Nový systém je mnohem příjemnější.
Změna již funguje ve všech lékárnách v Česku
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je nový systém plně funkční od prvních minut roku 2025. „Po celý první den roku byl provoz velmi intenzivně monitorován, k dispozici byla výjimečně i personálně posílená informační linka, připravená reagovat na dotazy a pomoci, pokud by nastal nějaký problém. Na lince byly nakonec zaznamenány pouze jednotky dotazů a vše bylo úspěšně vyřešeno,” uvedl ředitel Ústavu Tomáš Boráň.
Podle jeho slov zpočátku neměla všechna zdravotnická zařízení a lékárny ještě nastavenou správnou verzi klientského software, ale postupně všichni na novou verzi rozhraní přešli. „Systém eRecept prošel z důvodu nastavení této nové funkcionality rozsáhlými úpravami. Byl nově propojen se systémy a registry externích subjektů, např. Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR nebo České správy sociálního zabezpečení. Lékárny mají k dispozici aktuální informace o částce zbývající do vyčerpání ochranného limitu pacienta i při případných výpadcích systému, a to díky záložnímu centru,” popisuje web SÚKL.
Jak to přesně funguje a kdo ušetří nejvíc?
Nyní tedy nový systém sleduje výši uhrazených započitatelných doplatků za předepsané částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely. V okamžiku, kdy lidé dosáhnou daného doplatku, systém lékárníka automaticky upozorní. A klient nebude doplácet nic. Nebude se čekat na konec měsíce nebo čtvrtletí. Změna bude okamžitá. Pro klienta to znamená, že od dané chvíle nebude v lékárně doplácet za léky započitatelné doplatky.
Ceny v lékárnách se mohou lišit podle obchodní přirážky
Nutno dodat, že ceny léčiv se mohou v lékárnách lišit, protože lékárny si mohou v souladu s legislativními předpisy zohlednit obchodní přirážku v plné, částečné nebo nulové výši. Je jasné, že než klienti dosáhnou limitu, nějaký čas to zabere. Takzvaný započitatelný doplatek, bývá v řádu desítek korun.
„Například V-penicilin o třiceti tabletách může stát v lékárně maximálně 238 korun. Jenže zdravotní pojišťovna na něj přispívá nejvýše 114 korunami, zbylých 124 Kč si má doplatit pacient ze svého. Onen započitatelný doplatek je v tomto případě ale jen 39 korun. Ten by se po splnění podmínek mohl pacientovi odpustit, stále by ale musel zaplatit necelých 85 korun,” vysvětluje web Novinky.cz.
Informujte o změně své okolí
Pokud tedy znáte někoho, kdo pravidelně užívá léky a hradí doplatky, informujte tuto osobu o změnách, které dorazily do Česka od ledna 2025. Jedná se zejména o seniory, kteří nepoužívají internet nebo se k aktuálním informacím nedostanou. Pokud budete vy osobně při výběru léků na recept stále tápat, požádejte o radu svého lékárníka. Podá vám informace o ochranném limitu z první ruky.
Zdroj: zakonyprolidi.cz, sukl.gov.cz, novinky.cz