Tento trik zkouší celý svět. Zjistěte, jak funguje 10-3-2-1-0 metoda
Nespavost je peklo. Počítání oveček nezabírá, všelijaké myšlenky se rozbíhají hlavou. Celosvětový hit od americké lékařky vám možná konečně pomůže.
Ještě než se dostaneme k samotné metodě, tak je třeba říci, co její autorka Dr. Jess Andrade uvádí jako první důležitou věc. Milovníci kávy asi nebudou úplně nadšení. Celkem výrazně klesá okénko, při kterém si během dne můžeme dát kávu. Trvá totiž jen pár hodin denně.
Usnete do 20 sekund
Vážně. Tento úžasný efekt prý funguje do dvaceti vteřin. Průměrně člověk usíná v řádu až několika minut. Tady lze přesto hovořit o zdravém usínání. Vědci se nemohou dohodnout, jestli je v pořádku usínat v podstatě ihned, jak dolehneme. Tvrdí, že buď jsme příliš unavení, máme příliš velkou potřebu spánku nebo můžeme trpět depresemi.
Přesto většina lidí se zdravým usínáním, kteří se po vyspání cítí dobře, opravdu usínají za velmi krátkou dobu. Zavrtat se do postele, uvelebit a je to. Horší to je však s nespavostí, která se pojí jak se špatnou spánkovou hygienou, tak s nadměrným pitím kofeinu
Cvičení před spaním je velmi oblíbené, často na něj ani nemáme jindy během dne čas, ale pak může mít dvojitý účinek. A to buď jak okamžitý spánek, tak přílišné nabuzení a nespavost.
Podle Dr. Jess Andrade lze usuzovat, že pokud je usnutí do dvaceti vteřin žádoucí, je i zdravé.
Metoda 10-3-2-1-0
Tato metoda vyžaduje trochu přípravy a to, že jí přizpůsobíte život. Nejde o žádné magické zaklínadlo, ale v podstatě o metodu, jak připravit tělo i mysl ke kvalitnímu spánku.
Nemusí fungovat hned první den, ale když tato pravidla zavedete do denní rutiny, do týdne byste měli cítit výrazné zlepšení. Tedy lehnete a téměř okamžitě spíte.
10
Deset hodin předtím, než půjdeme spát – nepít kofein.
„Kofein zůstává ve vašem krevním oběhu asi deset hodin a udržuje váš mozek v bdělém stavu,“
vysvětluje americká lékařka.
K tomu můžeme připočíst i silný černý čaj, zelený a bílý čaj nebo Matchu. A také čokoládu, protože horké kakao na noc nemusí u každého být nutně uklidňující, ale naopak stimulující. Co ale rozhodně uklidní, tak to je například teplé mléko s medem nebo meduňkový či levandulový čaj. Tyto nápoje můžeme při snaze o lepší spánek popíjet už během odpoledne, abychom se již k večeru cítili příjemně unaveni.
3
Tři hodiny před spaním bychom neměli už nic jíst. Ani pít alkohol, samozřejmě. Obyčejné nápoje pít můžeme. Tělu tak dáváme čas na to, aby co nejvíce strávilo poslední jídlo dne.
2
Dvě hodiny před spánkem bychom už neměli dělat věci související s prací. Prostě vypnout hlavu, odpojit se od všedního dne. Stres a shon by nás měl v tuto dobu opouštět, čímž mozek přechází do volnějšího režimu.
1
Poslední hodina před spaním je svatá a tichá. Rozhodně do ní nepatří monitory, televize, notebooky a mobily. Cílem je dát mozku úplnou pauzu. A také, aby modré světlo nerušilo náš spánek. Pomoci mohou filtry a nastavení monitorů, které modré světlo blokuje.
Ale přesto by poslední hodina měla být vyplněna spíše klidem, meditací, přečtením si kousku knihy, případně teplou koupelí. Pomůže také poslech hudby a nějaké drobné uklízení. Tak, abyste měli pocit, že ráno budete vstávat do čistého, uklizeného domova. Čím méně starostí mít budete ráno, tím lépe se vám bude večer usínat.
0
Spíme! Prý je to zaručené. Do dvaceti vteřin.
Znít to jednoduše, zároveň to je často ale výrazná změna večerní i denní rutiny pro mnoho z nás. Lékařka vychází ze zdravých návyků pro dobrý spánek a je založena na postupném uklidňování těla i mysli. A vyloučení zbytečných stimulantů, které nám zhoršují spánek.
Není to metoda pro každého, ale za vyzkoušení stojí
Na svém Instagramovém účtu ale Dr. Jess Andrade také upozorňuje, že její metoda je pouze vzdělávací, nikoliv léčebná. A pokud máte opravdu výrazné problémy se spánkem, obraťte se na svého lékaře.
Zdroj: instagram.com, metronieuws.nl, novinky.cz