Tchýnin jazyk by měl mít doma každý Čech. Důvody vás překvapí
Rostliny nejsou pouze hezkou dekorací, v domácnosti také zlepšují kvalitu vzduchu a tím pozitivně ovlivňují zdraví. Některé jsou dokonce schopné zvednout náladu! Účinky rostlin na zdraví se dokonce v roce 1989 zabývala NASA, která potvrdila, že jsou někteří zástupci schopní odstranit toxiny z ovzduší a zlepšit tak kvalitu vzduchu v uzavřených prostorách.
„Rostliny fotosyntézou odstraňují oxid uhličitý a zvyšují doma hladinu kyslíku. To pomáhá zmírnit bolesti hlavy, zlepšit soustředění a celkově zvednout náladu,“ vysvětluje doktorka Navya Mysore z newyorské kliniky.
Výzkum pokojových rostlin
Nedávno byla zveřejněna studie s názvem Effects of Indoor Plants on Human Functions: A Systematic Review with Meta-Analyses, která zkoumala účinky pokojových rostlin na lidské zdraví. Vědci Ke-Tsung Han, Li-Wen Ruan, Li-Shih Liao zjišťovali, zda doopravdy mají pokojovky „zázračné“ funkce na člověka.
Výzkum například uvádí, že navzdory dlouhodobému zájmu o přírodu totiž žije v současnosti 55 % světové populace ve městech a očekává se, že do roku 2050 vzroste celosvětově městská populace na 68 %. Co tedy zjistili, abychom si mohli alespoň trochu benefitů přírody přivést domů?
Lopatkovec absorbuje těkavé organické sloučeniny
Jednou z mála rostlin, která dokáže jak čistit vzduch, tak také pohltit přebytečnou vlhkost v místnosti, je lopatkovec. Kromě koupelny se skvěle hodí do ložnice, kuchyně, pracovny nebo obývacího pokoje. Pokud jste se nastěhovali do nové domácnosti nebo jste malovali, určitě pořízení lopatkovce zvažte.
Z ovzduší absorbuje škodlivé látky, které vylučují barvy, laky nebo lepidla. Hlínu, ve které rostlina je, udržujte stále vlhkou a květináč umístěte ideálně do polostínu.
Tchynin jazyk přispívá ke kvalitnějšímu spánku
Zatímco pravopis této rostliny mnohé potrápí, v domácnosti ji budete mít v oblibě. Efektivně totiž čistí vzduchu a produkuje kyslík i v noci. Umístěte ji proto do ložnice, kde přispěje ke kvalitnějšímu spánku.
Zároveň tchynin jazyk snižuje bolesti hlavy a zamezuje podráždění očí. Rostlina preferuje světlé místo, ale přežije téměř všude. Oblíbili si ji proto i pěstitelé začátečníci. Co se týká zalévání, s tím to moc nepřehánějte. Alespoň jednou měsíčně však z listů setřete prach, aby mohla rostlina lépe dýchat a čistit tak efektivně vzduch v místnosti.
„Tato pokojovka je raději, když si jí téměř nevšímáme. Stačí kontrola jednou za čtrnáct dní, určitě ne dřív. Květináč necháváme celý proschnout a teprve potom zaléváme. Zálivka může proběhnout i jednou za tři týdny,“ radí designérka pokojových rostlin Simona Bratršovská v rozhovoru pro Český rozhlas.
Potos neboli šplhavník podporuje duševní zdraví
Kromě toho, že je potos schopný odstraňovat ze vzduchu škodlivé látky, jako je benzen nebo formaldehyd, taktéž snižuje stres. Rostlina má však více předností, než se na první pohled zdá. Podporuje relaxaci, snižuje stres, a také zlepšuje koncentraci i produktivitu. Navíc se potos přizpůsobí téměř jakýmkoliv podmínkám. Zvládá růst v tmavších místnostech i na parapetech s přímým sluncem.
Aloe vera hojí rány a popáleniny
Díky léčivým i zkrášlujícím vlastnostem se aloe vera hojně využívá v kosmetice a medicíně. Pěstovat se ji však vyplatí i doma. Jedná se o nenáročnou rostlinku, která zvhlčuje vzduch a čistí jej od chemikálií, které se často nacházejí v běžných čisticích prostředcích. Prospěšná je samozřejmě i její gelovitá dužina. Vhod vám přijde při drobných poraněních, popáleninách či podráždění pokožky, například spálením od slunce.
Aloe vera je téměř všude
„V každé tubě na holení, na obličej, na vlasy a podobně máte aloe vera. V drincích, v omlazovacích tabletkách je také aloe. Proč? Má vedle důležitých minerálních látek, enzymů jednu složku, kterou nemá žádná jiná rostlina kromě sibiřkého a asijského ženšenu – acemannan, který člověk ztrácí, když stárne. Začne se vytrácet kolem šestnáctého roku našeho života,“ vysvětluje pro Forbes investorka Marika Sokol.
Věděli jste, že ve starověkém Egyptě byla aloe vera považovaná za „rostlinu nesmrtelnosti“ a používala se při léčení ran a zklidnění pokožky? Další zajímavostí je, že některé pokojové rostliny, jako je například zmiňovaný tchynin jazyk, dokáží přežít i několik týdnů bez vody.
Zdroje: výzkum – pmc.ncbi.nlm.nih.gov, everydayhealth.com, goodhousekeeping.com, strednicechy.rozhlas.cz, forbes.cz