Podle Feng Shui může být obývací pokoj příčinou vašeho stresu. Opravdu ho chcete takový mít?
Mnoho mystiků už kdysi dávno prohlásilo, že všechno je energie. Pozitivní a negativní, jin a jang, klad a zápor, dobro a zlo.
Všechno kolem nás je energie. A to včetně nás. A kvantová fyzika to potvrzuje. Židle, na které sedíte, budova, ve které bydlíte. A dokonce i vy. Naše těla jsou tvořena energií. A energii nelze vytvořit ani zničit, lze ji změnit pouze z jedné formy do jiné. A energie vibruje.
A vibrace mohou být buď pozitivní, nebo negativní. Jistě jste už někdy cítili silné vibrace, když jste byli pořádně navztekaní. A nebo naopak, ty příjemné vibrace až mrazení, když jste pociťovali štěstí. To jste cítili energii a vlastně i sami sebe. Jsme myslící, cítící, energetické bytosti.
Co znamená Feng Shui?
Pokud jste si mysleli, že je to jméno nějakého mystického učitele, tak chyba lávky. Jde totiž o tradiční formu čínské geomantie. Je to čínská nauka o proudění energie v obytném prostoru a krajině. Tato nauka popisuje vztah člověka s přírodou. A také vysvětluje, proč jsou některá místa méně vhodná k bydlení než jiná. Smyslem této filozofie je vytvořit harmonii plynutím energie Qi (čchi). A to pomocí tvarů, materiálů, barev, zvuků a vůní.
Tato geografická tradice je s největší pravděpodobností tou nejstarší na světě. Principy této filozofie můžete uplatnit, ať už je váš vkus jakýkoliv. S umístěním našeho zázemí nic moc neuděláme. Leda bychom změnili bydliště. Nebo zbořili dům a postavili nový. S čím ale můžeme pracovat, je interiér domu či bytu. I když vychází ze starodávné čínské nauky, domácnost si můžete přizpůsobit i v moderním pojetí.
Moderní obydlí a vnitřní klid zároveň
Například autorka knihy Feng Shui pro moderní život Mary Lambert zmiňuje, že tato metoda může být i moderní a přizpůsobená dnešní době. Zároveň autorka dbá na to, aby lidé pochopili, že tato čínská filozofie pomáhá v dnešním světě s vnitřním pocitem klidu. To potvrzuje také lékařka funkční medicíny v Austinu z Texasu Ann Shippy, MD, která prohlásila: „Moje zkušenost je taková, že když lidé podniknou kroky k tomu, aby se jejich domovy a pracovní prostory cítily a vypadaly lépe, mají pocit, že se cítí silnější, šťastnější a zdravější.“
Pět elementů nastolí příjemnou atmosféru
Feng-shui pracuje s pěti elementy. A těmi jsou dřevo, oheň, země, voda a vzduch. Prvek dřevo naznačuje, že tento materiál by měl být přírodní a kvalitní. Jako například nábytek z masivu či kvalitní dřevěná podlaha. Oheň nastoluje příjemnou atmosféru s vyhřátým krbem, plápolajícími svíčkami a doplňky v oranžové nebo červené barvě.
Hliněné omítky, kamenné či cihlové obklady a keramika. To je element země. Vodní fontánky, zrcadla, kovové a lesklé prvky patří k elementu vody. A zvonkohry nebo křišťálové prvky mají spojitost s prvkem vzduchu. Volte proto materiál, doplňky a barvy, které si mají s těmito pěti elementy co říct.
Odstraňte z obývacího pokoje negativní energii
Obývák je velmi důležitou součástí domu. A proto bychom měli dbát na to, jakou energii do něj vpustíme. Méně je někdy více a čím méně nábytku v obýváku je, tím lépe. Tato místnost by měla být uklizená a nikde by se neměly povalovat věci či jiný nepořádek. A to ani zbytky od jídla. Ovlivňuje to vaše rozpoložení negativním směrem, aniž si to uvědomujete. Vzdušná, čistá místnost totiž pomáhá k vnitřnímu klidu, pohodě a pozitivnímu myšlení. Co se týče barev, volte tlumenější odstíny, jelikož výrazné a syté odstíny mohou vyvolat taktéž negativní emoce. V obývacím pokoji je vhodné mít neutrální barvy jako béžovou, šedou, světle hnědou či zelenou.
A co když v obýváku také spíte?
Pokud v obývacím pokoji také spíte, pozor na rušivé elementy. Barvy, které spánek ruší a díky kterým nemůžeme usnout, jsou výrazné a světlé. Ty nás udržují aktivní, a proto se hodí do denních místností a kanceláří. Postel v obýváku by neměla být nízká a ani by neměla mít přihrádky. Vhodná je ta, kde je volný prostor mezi postelí a zemí. Což může být u sedacích souprav na spaní problém.
Umístění je také důležité. Vaše hlava by měla být u zdi a měli byste mít zorný dohled na okno a dveře. Toto umístění vám dodá pocit jistoty a bezpečí. I světové strany ovlivňují kvalitu spánku. Přišli jste někdy na dovolené na hotel a nevyhovovala vám strana umístění postele? Energeticky jste cítili nerovnováhu a neklid a možná jste požádali o změnu pokoje. A udělali jste dobře.
Severovýchod a jih je nejhorší volba. Jde o ostrou energii, která může vyústit i v noční můry. Jihozápad je zase až příliš klidnou energií, která způsobuje lenivost a ztrátu motivace. Proto je vhodné volit západ, východ, jihovýchod a sever. Jde o strany, které vám dodají pohodu, klid a vyrovnanost.
Pokud máte dlouhodobé problémy se spánkem, zkuste si vzpomenout na slova velikána, jakým byl Albert Einstein. Určitě věděl o čem mluví, když tvrdil, že všechno je energie. A ta může být buď pozitivní, nebo negativní. Zkuste tedy ovlivnit to, jaká energie bude ve vaší ložnici.
Zdroj: novinky.cz, forbes.com, novinky.cz,denik.cz, cnn.com