Tatra slaví. Už 10 let je opět v českých rukou. Má milionové zisky a nestíhá vyrábět

Přidat na Seznam.cz

Kopřivnická automobilka Tatra zažívá období, jaké nezažila od sametové revoluce. Je to přesně 10 let, co se dostala do českých rukou, a ty jí vdechly nový život do žil. Tatra slaví a rozhodně má proč. V současné době nevyrábí, plánuje navýšení výrobních kapacit a díky dobrému managementu dosahuje milionových zisků. Její aktivity také opět ve velkém směřují k armádě, hasičům a továrnímu muzeu.

Tatra Automobilka slaví 10 let od převzetí českými majiteli. Podle vedení automobilky Úřad pro ochranu hospodářské soutěže 20. dubna 2013 potvrdil transakci, při níž Tatru převzaly podnikatelské rodiny Strnadů a Materů. Vznikla tak společnost Tatra Trucks a.s., jejímiž akcionáři se staly holding Czechoslovak Group (Strnad) a Promet Group (Materov).

„Tatra Trucks představuje vlajkovou loď skupiny Czechoslovak Group a její automobilové divize. Její unikátní podvozky přinášejí synergické efekty pro ostatní skupiny naší společnosti. Využívají se například pro výrobu pozemní techniky ve společnostech Excalibur Army a TDV,“ uvedl David Chour z představenstva Czechoslovak Group.

„Díky tomu, že se nám daří rozvíjet Tatru, prosperuje nejen řada dodavatelských firem, ale i místní komunity, které podporujeme. Tatra Trucks je vedle výroby vozů a strojírenství jedním z hlavních pilířů skupiny Promet,“ dodala Denisa Materová z představenstva Promet Group. Společnosti Tatra Trucks a.s. se dnes daří natolik dobře, že plánuje rozšíření výrobní kapacity až na 2 500 vozidel ročně. Pro rok 2023 je plánováno 1700 nových nákladních vozidel Tatra.

Cesta k zisku a Phoenix

Noví majitelé to s Tatrou mysleli od začátku vážně a díky promyšleným krokům ji rychle přivedli k zisku. V roce 2014 představili model Phoenix ve specifikaci Euro 6, což znamenalo, že mají produkt vhodný pro náročné trhy. Právě díky němu se Phoenix stal konkurenceschopným vůči zavedeným výrobcům. Důležitý je však i vývoj v řadě Tatra Force s novými, lehčími kabinami s lepšími antikorozními vlastnostmi. Do nabídky přibyly také pancéřované kabiny v krátké i dlouhé verzi. Tatra Force je dnes klíčovým modelem pro civilní i obranný sektor.

Sloužím vlasti!

Významného milníku bylo dosaženo v roce 2021, kdy Tatra Trucks společně s DAF a Tatra Defence Vehicle uspěla v tendru na 900 nákladních vozidel pro belgickou armádu. Jednalo se o první takto velkou zakázku pro západoevropskou armádu. Ve stejném roce Tatra uspěla také v dodávce 77 hasičských speciálů pro německý Bundeswehr, přičemž rok předtím dodala 50 hasičských vozů do německého Braniborska. V roce 2022 zase přišla objednávka na 209 hákových nakladačů Tatra 6×6 a 80 hákových nakladačů Tatra 8×8 pro českou armádu. Prvních 200 vozidel Tatra bylo dodáno do konce roku 2022.

Důležitým cílem bylo podle automobilky také dokončení nového Reprezentačního muzea Tatra, které bylo slavnostně otevřeno 16. listopadu 2021 v areálu bývalé slévárny.

Zdroj: redakce, Tatra