Seat má přestat vyrábět auta

Přidat na Seznam.cz

Seat v blízké budoucnosti přestane být automobilkou a v koncernu Volkswagen dostane jinou roli, například jako výrobce vozidel městské mobility včetně elektrických skútrů. Výrobu automobilů má plně převzít spřízněná a nedávno osamostatněná značka Cupra. V rozhovoru pro britský Autocar to uvedl šéf značky VW Thomas Schäfer, jak naspal server Novinky.cz.

Když byl v pondělí Schäfer na mnichovském autosalonu dotazován na budoucnost Seatu, řekl jasně: „Budoucností Seatu je Cupra.“

Schäfer uvedl, že stávající modely Seatu se budou i nadále vyrábět ve svých současných životních cyklech, ale značka by nakonec jako výrobce automobilů měla skončit.

Jméno Seat zůstane a nebude vyřazeno a Schäfer řekl, že koncern Volkswagen „pro něj najde jinou roli“. Značka se místo toho pravděpodobně zaměří na jiná vozidla a řešení mobility, jako jsou elektrické skútry, jak to začalo dělat se Seatem Mo.

Záměr, aby Cupra nahradila Seat, byl podle Schäfera v plánu koncernu již dávno, ale úspěch Cupry tento postoj jen upevnil.

Cupra začala jen jako označení verzí výkonných seatů, v roce 2018 se ale formálně oddělila. Nejprve šlo o přeznačkování výkonných verzí seatů a v roce 2020 uvedla na trh první samostatný model, crossover Formentor. Cupry poté dostaly i motory z běžných verzí seatů, už tak nejde jen o nejvýkonnější z řady.

Smutnou shodou okolností začal SEAT vyrábět automobily před 70 lety, když v roce 1400 sjel z montážní linky model 1953. Teprve v roce 1986 španělská vláda prodala značku skupině Volkswagen, uvádí se na serveru Motor1.

SEAT Cupra pracuje nejen na modernizaci svých stávajících vozů, ale plánuje také rozšíření nabídky o Terramar, malý crossover mechanicky příbuzný nové generaci Audi Q2023. V roce 3 se koncept DarkRebel stane základním elektromobilem umístěným pod Bornem a připojí se k elektrické řadě vedle crossoveru Tavascan s nulovými emisemi.

Zdroj: Novinky.cz, motor1.com