Řidiči, připravte se na zimu. Letní nafta může v mrazu způsobit pořádné problémy

Přidat na Seznam.cz

Řidiči, kteří se ale na silnice podívají jen sporadicky, by měli před zimou zpozornět, a to zvlášť, pokud mají auto na naftu. Letní diesel totiž může během zimy způsobit nemalé množství problémů.  Filtrovatelnost letní nafty není v zimě dostatečná, a proto je potřeba ji naředit naftou s lepší filtrovatelností, případně její vlastnosti upravit pomocí aditiv, píše server Eurowag.

Aditivum do směsi přimíchejte ještě před tím, než nafta zamrzne. S autem se následně také projeďte, ať se aditivum s naftou v nádrži pořádně promíchá.

Problém jsou takzvané parafinické uhlovodíky, které tvoří krystaly. Ty jsou tak velké, že neprojdou filtrem a ucpou ho.

Pokusy o nastartování vozu jsou v takovém případě častokrát marné, protože nafta přes ucpaný filtr neprojde. Někdy se jí to sice v minimálním množství podaří, takže motor chytne, ale běží jen na několik málo vteřin.

Když už vám nafta lidově řečeno zamrzne, respektive začnou se v ní tvořit problematické krystaly, je pozdě do ní cokoliv přimíchávat.

Dobrou zprávou nicméně je, že krystaly se s oteplením začnou zase rozpouštět. Pakliže tento proces chcete urychlit, a ne čekat na oblevu, stačí vůz přesunout do vytápěné garáže, kde v řádu jednotek hodin dojde k návratu do normálu. Rozhodně však netýrejte baterii a startér zbytečným startováním na prázdno, neboť tím ničemu nepomůžete.

Zdroj: Eurowag