Pozor na stejně pojmenovaná místa v navigaci. Rodina najela 600 km navíc, protože si spletla podobně pojmenované město

Přidat na Seznam.cz

Navigace dostala rekreanty do německého Salcburku místo do rakouského. Jejich dovolená autem se zkomplikovala, protože si chyby všimli pozdě a zbytečně ujeli více než 600 kilometrů. V tomto případě selhal lidský faktor, nikoli technologie. Zarážející však je, že si nikdo z cestujících tak dlouho nevšiml, že je něco špatně. Musela je zachránit až policie, kterou požádali o pomoc.

Všichni tuto situaci asi známe: díváte se při jízdě po neznámé silnici na satelitní navigaci, ale najednou cesta prostě dál nevede, nebo přístroj cestu nezná, například proto, že se jedná o nově vybudovaný úsek. To může rychle vést k nepříjemné situaci, ale naštěstí ji lze většinou vyřešit tak, že buď vezmete do ruky mobilní telefon nebo tablet, nebo se jednoduše zeptáte na cestu.

Ani jedno řešení nezvolila rodina původem z Rakouska, která zcela zbytečně najezdila stovky kilometrů autem. Nešlo přitom o selhání techniky. Na vině byl lidský faktor.

Rodina chtěla původně jet na dovolenou do chorvatského Záhřebu. Měli v plánu udělat si zastávku v rakouském Salcburku. Zde však došlo k fatální chybě, řidič zadal do navigačního systému špatný Salzburg. A potíže mohly začít: v Německu existuje město stejného jména, i když zdaleka ne tak populární jako rakouské Mozartovo město.

Za chybu draze zaplatili

Německý Salzburg se nachází v Porýní-Falci – celých 640 kilometrů autem od skutečné destinace. Cestující si omylu všimli až po delší době. Ztracení rekreanti si prý teprve asi po 5-6 hodinách po příjezdu do Westerwaldu (20 km od německého Salcburku) uvědomili, že už nejsou v Rakousku. Poté požádali o pomoc policii, která je navedla ke správnému cíli, píše deník Merkur.

Zdroj: Merkur, redakce