Obrat o 180 stupňů. Poláci jezdí tankovat do Česka a bojí se dražších pohonných hmot

Přidat na Seznam.cz

Ještě nedávno jezdili Češi tankovat levné palivo do Polska. Teď se situace obrací. Poláci mají pohonné hmoty dražší, než v Česku. Až 94 % Poláků považuje ceny pohonných hmot za vysoké nebo příliš vysoké.

V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině vzrostly ceny pohonných hmot. Ačkoli nyní ceny ropy na světových trzích se již přiblížily cenám před vypuknutím války, u čerpadel v Polsku zatím nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k oteplení. Jak ukázal průzkum provedený serverem Autokult, řidiči nechápou, proč k tomu dochází. Téměř všichni dotázaní se domnívali, že ceny pohonných hmot v Polsku jsou vysoké. Pro 65 % respondentů je drahá i ve srovnání s jinými evropskými zeměmi a proto jezdí tankovat do Česka.

Ani budoucnost podle respondentů nevypadá růžově. Pouze 7 % dotázaných očekává alespoň mírné snížení cen u distributorů. Podle pětiny respondentů zůstanou ceny na současné úrovni, 39 % očekává mírný nárůst cen a 33 % si myslí, že budou mnohem vyšší.

Až 38 procent dotázaných se vzdalo používání automobilu na velmi krátké vzdálenosti. To je dobrá věc – a nejen pro peněženku. Používání vozu v zimě například k cestě do obchodu za rohem způsobuje, že vůz zbytečně běží na studený motor. Kromě toho alternátor není schopen kompenzovat akumulátor za energii vynaloženou na startování. Časté používání vozu tímto způsobem může přispět k tomu, že v případě větších mrazů vůz jednoduše nenastartuje. Na okraj je třeba zmínit, že krátká procházka je vždy zdraví prospěšná.

Až 35 % dotázaných uvedlo, že se vzdává auta na delší vzdálenosti. Motoristé buď nejezdí vůbec, nebo se přesunou do veřejné dopravy. Překvapením může být, že zásady hospodárného řízení uplatňuje pouze 22 % dotázaných. Praxe přitom ukazuje, že dodržováním několika jednoduchých pravidel lze snížit spotřebu paliva o 10-20 % a navíc zvýšit bezpečnost jízdy.

Zdroj: autokult.pl, redakce