Netušíte to, ale tento neviditelný nepřítel vám pomalu a jistě ničí vaše auto
Skrytý nepřítel, který může mít na vaše auto vážné následky, se většinou skrývá tam, kde ho ani nehledáte. Je pomalý, plíživý a snadno přehlédnutelný, ale jeho dopad se časem může stát velmi znatelným a drahým.
Všichni dobře víme, že auta si zaslouží nějakou tu péči – pravidelně měnit olej, dohustit pneumatiky a doplňovat kapaliny je základ. Ale víte, že vašemu vozu hrozí ještě jeden tichý nepřítel? Je neviditelný, a přesto dokáže způsobit pořádnou paseku. Tenhle nenápadný „padouch“ se plíží nenasytně pod kapotou a pomalu, ale jistě narušuje strukturu vašeho plechového miláčka. Naštěstí máme v rukávu pár triků, jak s tímto nešvarem zatočit a prodloužit autu život, aby vám dlouho a věrně sloužilo.
Co přesně způsobuje neplechu pod kapotou?
Koroze auta je taková tichá zákeřnice – když se kovové části vozu potkají s vlhkostí a kyslíkem, začnou pomalu, ale jistě rezavět. A co teprve, když se k tomu přidá sůl, kterou v zimě na silnicích nešetříme! To je pro rez doslova pozvánka na hostinu, kde se šíří rychle a nenápadně dál a dál. Záludně narušuje vše, na co dosáhne – od podvozku až po brzdy.
Budete se divit, co všechno dokáže vlhkost napáchat
Vlhkost se do auta dostane rychleji, než si myslíte – kapka sem, kapka tam, trocha kondenzace z teplotních rozdílů, a už máme zaděláno na problém.
Voda, která nemá kam zmizet, si nachází nejskrytější zákoutí a vytváří v nich dokonalé podmínky pro rez. A když se vlhkost schová do prahů, rámů dveří nebo podlahy, postupně se v těchto „neviditelných“ místech zabydlí a spustí korozní útok.
Kde hrozí největší riziko?
Nejvíce ohrožené jsou podvozek a prahy, kde se sůl a vlhkost drží dlouho po zimním posolení silnic. Dalším „oblíbeným“ místem jsou podběhy kol, kde se zimní směs soli a vody usazuje s nečekanou vytrvalostí. Ale pozor – v ohrožení jsou i další součásti auta. Koroze se ráda dostává i do rámů dveří, výfukového potrubí, brzdového systému a dalších kovových částí.
Chraňte své auto před nepřítelem
Nebojte se, existuje několik šikovných způsobů, jak se postavit vlhkosti a korozi čelem! Prvním krokem k vítězství je pravidelné mytí auto. A zvlášť po zimě, kdy je neustále pod útokem soli a sněhu, je potřeba mu dopřát pořádnou očistu. Nezapomeňte se zaměřit na podvozek – to je pro rez doslova hotový ráj – a pečlivě ho opláchněte od veškerých nečistot.
Ale tím to nekončí! Můžete si pořídit i speciální antikorozní přípravky, které vytvoří na povrchu auta ochranný štít proti vlhkosti. A pokud chcete mít jistotu, že váš miláček je v rukou odborníků, některé autoservisy nabízejí profesionální antikorozní nátěry, které mu mohou prodloužit životnost o několik let. S těmito tipy budete připraveni na boj s korozí a vaše auto se vám za to odmění dlouhým a spolehlivým servisem!
Další způsoby ochrany proti korozi
- Parkování v suchém prostředí: Pokud máte možnost, parkujte své auto v garáži, kde je chráněno před deštěm a vlhkostí.
- Pravidelné kontroly: Mějte pod kontrolou stav svého auta – při každé pravidelné prohlídce servisu si nechte zkontrolovat i podvozek.
Jaké jsou následky zanedbané ochrany?
Pokud se koroze dostane do oblastí, jako jsou podvozek nebo brzdové systémy, může to mít katastrofální následky na bezpečnost celé posádky. Poškozený brzdový systém? To znamená nejen vyšší riziko nehody, ale i pořádně hlubokou díru do peněženky na nákladné opravy.
Představte si, že výměna podvozkových částí vás může vyjít na desetitisíce korun – a to rozhodně není částka, kterou byste chtěli utrácet. Přitom prevence je často mnohem levnější než léčba. Investice do ochrany před korozí je tedy rozumným rozhodnutím, které vám může ušetřit spoustu starostí a peněz. Tak proč riskovat? Raději se postarejte o to, aby vaše auto bylo v kondici, a užívejte si klidnou jízdu bez obav!
Zdroj: opravne-plechy.cz, idnes.cz, ruststop.cz