Koroze automobilu – jak jí předcházet a jak ji řešit?

Přidat na Seznam.cz

Koroze je noční můrou každého majitele automobilu. Jak jí předcházet a jak reagovat, pokud se i přes veškerou snahu objeví? Právě o tom je náš dnešní článek.

Základem je správná péče o vůz

Každý automobil je ošetřen ochranným nátěrem či lakem, jehož úkolem je, kromě estetické funkce, korozi zabránit. Aby tyto ochranné vrstvy plnily svou funkci co nejdéle, je nutné s vozem zacházet šetrně a pamatovat na jeho pravidelnou údržbu.

Co to reálně znamená? Venkovské silnice, nebo dokonce lesní cesty jsou k vozu méně šetrné než dálnice a silnice první třídy. Teplo a sucho je pak pro vůz šetrnější než vlhko a zima, či dokonce mráz.

Ať už ale s vozem jezdíte kdekoliv, měli byste jej pravidelně mýt. Dvojnásob to platí v zimě, kdy jsou silnice ošetřené agresivními chemickými posypy, které mají tendenci ochranné nátěry narušovat. Stačí malá skulinka a vůz může začít rezivět.

Správnou údržbou můžete ochrannou vrstvu vozu ještě podpořit. Vůz byste měli ošetřit specializovanou autokosmetikou, typicky voskem, díky kterému voda rychle odteče pryč a nebude na voze dělat neplechu. Ochranné vrstvy vozu také budou méně degradovat vinou UV záření a dalších vlivů.

Garážovaná auta mají delší životnost

Je dobře známo, že garážovaná auta po letech vypadají lépe než obdobné vozy parkované venku. Současně by ale v garáži neměla být zvýšená vlhkost, nebo dokonce louže. V zimě je vhodné vůz očistit od sněhu. V opačném případě by takové podmínky v uzavřené místnosti mohly korozi uspíšit.

Vůz pravidelně kontrolujte

Také vizuální kontrola vozu je součástí prevence. Našli jste praskliny v laku, nebo jste přišli na to, že vám vůz někdo odřel? Kromě toho, že včasným odhalením možná také zjistíte příčinu, nebo dokonce odhalíte pachatele, jehož povinné ručení vám pomůže financovat opravu, můžete včas podniknout kroky, které zabrání následné korozi.

Poškozený lak byste měli nechat co nejrychleji opravit. Ochrannou vrstvu obnovíte a koroze nebude mít šanci v místě poškození úřadovat.

Auto koroduje, co dělat?

Koroze plechů je bohužel zcela přirozenou věcí a za nějakou dobu koroze potká každý vůz. To ale neznamená, že byste měli v takové chvíli rezignovat. Jakmile objevíte korozi, zamiřte k profesionálovi, který odstraní poškozený lak, zbaví se koroze a ochrannou vrstvu obnoví. V některých případech bude stačit lokální oprava, u rozsáhlejší koroze lze opravu řešit výměnou celého dílu.

Tímto postupem zabráníte tomu, aby koroze na voze napáchala větší škody, ať už jde o školy estetické, nebo závažnější škody narušující způsobilost vozu k provozu na silničních komunikacích.