Němci otevřeli na západě České republiky největší nové testovací centrum BMW na světě za 7 miliard Kč

Přidat na Seznam.cz

Je úspěchem, když se v nových zemích kromě továren budují také různá testovací centra, která kolem sebe soustřeďují velké množství konstruktérů a vývojářů. Nové testovací centrum BMW v České republice nedaleko Sokolova je toho krásným příkladem.

Vedle řady výrobních hal tak mají naši západní sousedé další centrum, které udrží techniky v zemi, a nebylo to levné. Bavorskou automobilku stálo 7 miliard Kč, rozkládá se na ploše až 600 hektarů a díky tomu je největším testovacím polygonem BMW na světě.

BMW začalo jednotlivé části areálu postupně provozovat loni, ale plně funkční je až od letošního léta. Jedná se o největší testovací centrum značky na světě, které se nachází pouhých 280 km od mateřského výzkumného a vývojového centra v Mnichově. V Sokolově automobilka vybudovala šest tratí o celkové délce 25 kilometrů a převýšení 80 metrů.

Autonomní jízda a parkování

Kromě šestikilometrového dálničního úseku postavilo BMW také model polní cesty, ale také testovací úsek připomínající městský provoz. Ve vývojovém centru budou mimo jiné probíhat testy autonomní jízdy až do úrovně 4. S dodavatelem Valeo zde budou Němci řešit také autonomní parkování na úrovni AVP typu 2 a vozidla typu 1. Jedná se o systém, který dokáže zaparkovat vaše vozidlo na parkovišti nebo před supermarketem bez vaší asistence.

Mnohé vozy BMW dnes jezdí autonomně na úrovni 2, kdy je za ně plně zodpovědný řidič. Na novém polygonu chce automobilka zdokonalit systémy úrovně 3 a do testování se zapojí i sekce M Mixed Reality, což je proměna vozu v herní ovladač a hraní virtuální hry. Posledně jmenované činnosti samozřejmě nejsou až tak nutné, ale autonomní parkování i jízda na vyšších úrovních už mohou pomoci odlehčit řidičům a dokonce reálně zabránit některým typům nehod.

Zdroj: redakce, BMW