Nejkrásnější park Evropy je tato perla Česka. A není v Praze, podívejte se
Naše republika se sice pyšní nádhernými městskými a zámeckými parky, přesto se žádný z nich neumístil mezi ty nejkrásnější v Evropě. Co se týká národních parků, tam je situace jiná. Jeden z nich se dokonce stal nejkrásnějším parkem Evropy. O jaký národní park se jedná?
Rozlehlé městské i zámecké parky nám poskytují odpočinek i relaxaci. V některých z nich, jako je například Prokopské údolí nebo Divoká Šárka, si člověk užije i kousek té divoké přírody. Mnohem bohatší na divokou přírodu jsou národní parky.
Jeden ze čtyř našich národních parků je nejkrásnější v Evropě
V naší republice se nacházejí čtyři národní parky. Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Krkonošský národní park a Národní park České Švýcarsko. Dohromady sice pokrývají pouhé 1,5 % rozlohy naší republiky, mají však svým návštěvníkům co nabídnout.
Nejkrásnější národní park v Evropě
Národní park, který se stal nejkrásnějším v Evropě, je velmi mladý. Za národní park byl totiž vyhlášen teprve v roce 2000. Hlavním předmětem ochrany jsou jedinečné pískovcové útvary a na ně navázané prostředí. Návštěvníky uchvátí mohutné skalní věže, stěny, brány, stěny, rokle, skalní města i bludiště, malebné soutěsky, zasazené do rozmanitých lesů i jedinečný kaňon řeky Labe. V parku se vyskytuje také mnoho vzácných a ohrožených druhů zvířat i rostlin, které se jinde nevyskytují.
Součástí národního parku je letní zámeček Sokolí hnízdo. Stojí vedle největší pískovcové skalní brány v Evropě, která je také pomyslnou branou do tohoto národního parku. V parku najdete také několik skalních hrádků, například Falkenštejn, Šaunštejn.
Krása Českého Švýcarska vás oslní
Nejkrásnější park v Evropě, České Švýcarsko se nachází v Ústeckém kraji, v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko, Chřibská a Brtníky. Leží v oblasti státní hranice s Německém, která ho odděluje od národního parku Saské Švýcarsko. Rozloha Českého Švýcarska činí 79,23 km². Jižní a západní stranu parku obepíná chráněná krajinná oblast Labské pískovce, na východě sousedí s chráněnou krajinnou oblastí Lužické hory. Park je z 97 % tvořen lesy.
Svůj název dostal od dvou švýcarských umělců, kteří působili v nedalekých Drážďanech u saského dvora. Odtud podnikali výlety do kraje, který jim připomínal jejich domov.
Nejzajímavější dominanty parku jsou dechberoucí
Symbolem i dominantou parku a současně jeho vstupní branou je přírodní památka Pravčická brána. Jedná se o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Je tvořená jedním obloukem, jeho rozpětí u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Zblízka se brána zdá větší, než je ve skutečnosti.
Kromě ní mezi nejzajímavější útvary v parku patří Trpasličí rokle a skalní průrvy Andělské schody a Myší díry. Jedním z nejzajímavějších míst parku je Divoká soutěska, Hřensko, Dolský mlýn, Edmundova soutěska a Gabrielina stezka.
Gabrielina stezka a Edmundova soutěska jsou uzavřené
V létě 2022 zachvátil část parku požár. Odstranění stromů z této části stále není možné. Kácení stromů by uvolnilo kameny. To by mohlo být pro dřevorubce nebezpečné. Navíc by došlo ke zničení některých přírodních památek. Příroda ještě potřebuje čas na zotavení se z následků požáru.
„Jak je patrné z odborných studií i v terénu, dosud stojící stromy zasažené požárem udržují vláhu na exponovaných jižních svazích Edmundovy soutěsky i Gabrieliny stezky. Jsou domovem mimořádně pestrého množství hmyzu, v jejich dutinách hnízdí ptáci a využívají je i netopýři,“ uvedl ředitel správy rezervace Petr Kříž.
Tato místa zůstanou uzavřená minimálně ještě tři roky. Správa parku bude nadále sledovat stav v těchto lokalitách. Po třech letech vyhodnotí situaci. Pokud již nebude hrozit nebezpečí, budou do těchto lokalit vyslání dřevorubci, aby odstranili stromy, poškozené požárem. Teprve potom budou tato obě zajímavá místa opět otevřená.
Zdroj: mzp.cz, cs.wikipedia.org, kudyznudy.cz, kudyznudy.cz, seznamzpravy.cz