Nejstarší prales Evropy je v Česku. Tento unikát láká i v zimě, to musíte zažít
Nejstarší prales v Evropě. Všechny české hory a lesy mají své kouzlo, ale právě tato oblast je něčím unikátní. Nachází se na Šumavě. A většinu Čechů možná už napadne, o jakou chráněnou krajinnou oblast se jedná.
CHKO Šumava je třetí největší chráněnou oblastí v České republice. Ačkoliv v minulosti byla větší, přesto má v současnosti úctyhodných 100 tisíc hektarů. To je ohromné území a především také pestré – CHKO Šumava má totiž rozhodně co nabídnout. Desítky kilometrů turistických tras a nevšedních výletů. Oblast se rozděluje celkem na tři části a každá z nich je něčím jiná. A také výjimečná. A právě ve střední části se nachází prales Boubín.
„Šumava je výjimečná svými ledovcovými jezery, Boubínským pralesem, vodní nádrží Lipno,“ uvádí Silvie Havlátková pro dokument České televize.
Boubínský prales jako zelené srdce Evropy
Prales je národní přírodní rezervací a nazýván také jako zelené srdce Evropy. Vzhledem k tomu, že se neodstraňuje popadané dříví, vyskytuje se v pralese spousta dřevokazných hub, které urychlují rozpad mrtvých a umírajících stromů. Podílejí se tak významně na „chodu“ celého pralesa. Nejhojnější je houba rostoucí na buku. Nachází se zde však také houba, ze které bylo izolováno první české antibiotikum. Dosáhne-li rozpad ležících kmenů určitého stupně, stane se podložím pro nejrůznější rostliny. Tím se vytváří bohaté společenství řas, mechů a kapradí.
„Nikde ve střední, jižní a západní Evropě neexistují tak ohromné souvislé lesní plochy. Rozkládají se tu v přijatelné vzdálenosti, jakoby stejné ve svém tvaru i vzezření. A přece je každá jiná,“ poznamenal v minulosti český spisovatel Karel Faustin Klostermann.
Miliony mravenců a mraveniště vysoké několik metrů
Přirozený koloběh života a smrti vede k výskytu nejrůznějšího hmyzu. V Boubínském pralese tak naleznete třeba mraveniště, které je vysoké 2 metry a je v něm přibližně půl milionu mravenců. Taková hustota mravenišť je vzácným úkazem. Často se na mraveniště umisťují tzv. ochranné sítě – ty však mravenci brzy rozleptají a jsou opět ohroženi například prasaty nebo drzými návštěvníky.
Co to je prales? Původní les, který není nijak ovlivněn člověkem.
Jak se dostat do Boubínského pralesa v zimě 2025?
V pohodě se tam dostanete autem, vlakem i autobusem. Výchozím bodem je parkoviště u Idiny Pily, které se nachází 2 km z městské části Zátoň. Stezka s asfaltem, pískem a štěrkem je dlouhá cca 4 kilometry. V zimě 2025 se tak jedná o příjemnou procházku. Nezapomeňte kvalitní zimní oblečení a obuv vhodnou na náročné horské trasy. Stezka v zimě je velmi těžká a vhodná pouze pro zkušené turisty.
Oblíbená je například Boubínská rozhledna. Zajímavostí je, že byla postavena ručně a na jejím vzniku se podílelo cca 10 pracovníků. Jedná se o častý turistický cíl. V zimě je celá oblast nádherná – zimní scenérie jsou dechberoucí a pro procházku jako stvořené.
S vozíčkem a kočárkem
Vozíčkář Zbyněk Sýkora hodnotí cestu k Boubínskému pralesu následovně: „U Boubínského jezírka je prostranství se stoly a lavicemi. Důležité je, že jsi na místě. Jeho okolí je opravdu nádherné!“ Vozíčkářům tedy nedoporučuje pokračovat až k Boubínskému pralesu, ale zastavit se u jezírka. To stejné tedy může platit i pro kočárky.
Pro více informací, jakou trasu zvolit, navštivte oficiální web NP Šumava. Aktuálně v lednu 2025 není stanovena žádná uzavírka pro pěší trasy.
Zdroje: edu.ceskatelevize.cz, youtube.com, NP Šumava