Nejjedovatější rostlinu Češi pěstují i doma. Přitom 5 dní neví, že se otrávili

Nenáročná okrasná rostlina s krásnými vykrajovanými listy je oblíbenou ozdobou mnoha zahrádek. Tato nevinně vypadající kráska však umí velice dobře zabíjet. Skrývá v sobě jed mnohem silnější než kyanid nebo strychnin.

Domovem této oblíbené rostliny je severovýchodní Afrika a jihozápadní Asie. Ve své domovině roste jako trvalka, která dosahuje výšky až 8 metrů. U nás se pěstuje jako letnička, které dorůstá do výšky zhruba tří metrů.

Smrtící kráska

Tato nenáročná rostlina se pyšní červenofialovými lodyhami, které nesou tmavě zelené listy s vínovým nádechem. Jejich spodní strana má však výraznou fialovou žilnatinu. Od června kvete klasovitými květy nažloutlé barvy. Po odkvětu vytvoří červené ostnité bobule, v nichž se skrývají skrvnitá semena. Ta obsahují ricin, jeden z nejsilnějších jedů v přírodě.

Jonášovo stínidlo

Známý biblický příběh vypráví o proroku Jonášovi, kterému tato rostlina poskytla stín. Odtud pochází její lidový název Jonášovo stínidlo. Svůj český název skočec obecný dostala kvůli vlastnostem svých plodů. Ta po dozrání praskají a semena z nich doslova vyskakují ven. Nebezpečná jsou zejména pro děti, které by si je mohly strčit do úst, a tak se jimi otrávit.

Jedovaté suvenýry

Skočec je má nejen krásné listy, květy a plody, krásou vynikají i jeho semena. Díky tomu jsou velmi oblíbená při výrobě korálků a náramků. Naštěstí vám nošení takových šperků nemůže nijak ublížit. Semena zabíjejí pouze v případě, že je spolknete a rozkousáte.

Plody skočce obecného obsahují semena s prudce jedovatým ricinem.
Plody skočce obecného obsahují semena s prudce jedovatým ricinem. Zdroj: Shutterstock

Prudce jedovatý ricin

Pro svůj obsah ricinu je skočec obecný považován za nejjedovatější rostlinu na světě. Ricin je čtyř tisíckrát jedovatější než strychnin, a dokonce šest tisíckrát jedovatější než kyanid. Jedná se o buněčný jed (cytotoxin). Prochází buněčnou membránou do buňky. Brání ji v produkci některých základních bílkovin, čímž způsobí její smrt. Na zabití dospělého člověka stačí množství ricinu o velikosti špendlíkové hlavičky.

Záludný jed

Otrava ricinem zpočátku svými příznaky připomíná obyčejnou chřipku. Postupně se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, průjmy, zvracení, střevní kolika a vnitřní krvácení. Oběť umírá třetí až pátý den po otravě následkem selhání vnitřních orgánů. Mezi známé oběti tohoto jedu patří bulharský novinář a disident Georgi Markov.

První pomoc při otravě ricinem

Na ricin sice již existuje protijed, avšak škody napáchané tímto jedem jsou nevratné. Při podezření otravy ricinem se proto doporučuje okamžitě vyvolat zvracení, podat živočišné uhlí a volat rychlou záchrannou službu.

Ricinový olej .je hodně požíván v kosmetice
Ricinový olej je hodně požíván v kosmetice. Zdroj: Shutterstock

Ricinového oleje se není třeba bát

Z ricinu se vyrábí známý ricinový olej, který se často používá v kosmetice. Zatímco ricin je pro člověka smrtelný, ricinový olej působí pouze jako silné projímadlo. Varem totiž ztrácí většinu ze své jedovatosti a stává se téměř neškodným.

Skočec jako součást nejjedovatější zahrady světa

V anglickém městě Alnwick se nachází Alnwick Garden, nejjedovatější zahrada na světě. Kromě nejjedovatějších rostlin v ní najdete sad zcela neškodných japonských třešní, stromový dům, vodní kaskádu a vodotrysky. Nejznámější části zahrady je areál s jedovatými rostlinami. Rostou v něm pouze nejjedovatější rostliny na světě. Mezi nimi také skočec obecný.

Návštěvníci tohoto areálu se mohou na rostliny pouze dívat. „Nesmí stát příliš blízko rostlin. Nesmí je cítit, dotýkat se jich ani ochutnat žádnou z nich, protože všechny mají schopnost vás zabít. Proto do části s jedovatými rostlinami může najednou jen dvacet lidí, aby měl průvodce nad nimi dostatečný dohled,“ upřesnil hlavní zahradník Trevor Jones.

Zdroj:  rekordy-prirody.cz, cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, ceskestavby.cz, denik.cz, nkz.cz, ireceptar.cz, denik.cz