Na tohle čeští řidiči nedají dopustit. Jak nainstalovat tažné zařízení?

Přidat na Seznam.cz

Tažná zařízení jsou jedním z nejužitečnějších automobilových doplňků. V průběhu let si díky svému širokému využití získala uznání mnoha uživatelů automobilů. U tažných zařízení je nejdůležitější si uvědomit, že se skládají z různých součástí, píše server Start Rescue.

U tažných zařízení je nejdůležitější vědět, že mohou být na váš vůz namontována automaticky, poloautomaticky nebo jsou tažná zařízení zatahovací. První typ je velmi oblíbený, protože je tažné zařízení připevněno ke karoserii pomocí montážních šroubů. Kouli lze vyjmout vyšroubováním šroubů pomocí klíče.

Konstrukce tažného zařízení

Standardní tažné zařízení se skládá z několika vzájemně propojených součástí. Vzhledem ke změnám v konstrukci vozu, včetně podvozku a montážního systému, musí být přizpůsoben konkrétnímu modelu vozu. Základním konstrukčním prvkem tažného zařízení je tělo, které zahrnuje hlavní nosník, montážní konzoly a držáky koulí.

Tělo háku je obvykle ukryto za nárazníkem, kde je často nutné udělat výřez pro upevnění koule. Nosníky nemusí být rovné – mohou být zakřivené, zejména na obou krajních koncích. Jejich délka se pohybuje od několika desítek centimetrů až po téměř dva metry.

Důležité v celé skládačce jsou držáky, které sadu připevňují k vozu. Obvykle jsou vyrobeny z řezaného plechu o tloušťce 8 až 10 mm a přišroubovány. Často mají obdélníkový tvar, ale to závisí na potřebách a dostupném prostoru ve voze. Ve spodní části tyče jsou přivařeny držáky, na které se připevňuje koule závěsu.

Nejcharakterističtější částí sady je samozřejmě míč. Obvykle se nachází uprostřed nosníku a umožňuje táhnout přívěs. Kromě těchto prvků výrobce dodává také držák elektrické zásuvky. Je vyroben z plastu nebo cínu a k držáku koule se přišroubuje pomocí dodaných šroubů. Zásuvka musí být schopna osvětlovat přívěs pomocí elektrického svazku nebo dokonce napájet zařízení, které se v přívěsu nachází, pokud existuje.

Montáž tažného zařízení

Nezapomeňte odstranit veškerou izolační hmotu nebo ochranu podvozku (pokud existuje) v místech styku součástí tažného zařízení. Tažné zařízení se montuje pomocí šroubů a podložek dodaných výrobcem. Součástí balení jsou také klíče a nástrčná hlavice pro odnímatelné kuličky. Při montáži je třeba postupovat podle pokynů výrobce.

K problematice osvětlení přívěsů je třeba říci něco více. Na trhu jsou k dispozici dva svazky: se 7pinovým a 13pinovým konektorem. Jsou univerzální, univerzální s modulem a určené pro daný model. Výběr kabelového svazku závisí na typu a složitosti elektrického systému použitého v daném voze, na tom, co chcete táhnout nebo jaký nosič či jiné příslušenství chcete namontovat.

Tažné zařízení – jaké možnosti nabízí?

Tažné zařízení vám umožní táhnout malý přívěs, lehký přívěs (do 750 kg), ale také karavan. Na kouli tažného zařízení lze namontovat také nosič jízdních kol. Sedmipólový svazek je vhodný pro přívěsy do celkové hmotnosti 750 kg.

Tento svazek nese pouze základní světelné signály, tj. směrová světla, poziční světla, brzdová světla a mlhová světla, takže podle předpisů EU jej lze použít pouze na těchto typech přívěsů. Těžší přívěsy musí mít vlastní couvací světlo a tuto funkci může přenášet pouze 13kolíkový svazek. Kromě toho je pouze tento svazek schopen provozovat například obytný vůz vybavený ledničkou, sporákem a řadou dalších spotřebičů, které vyžadují stálé napájení.

V závislosti na složitosti elektronického systému v daném modelu vozu je součástí svazku i elektronický řídicí modul. Není vždy nutný, ale tažné zařízení s modulem je nezbytné pro vozy s řídicím systémem CAN Bus (jakýsi „operační systém“), kontrolou osvětlení Check Control (počítač informuje řidiče o prasklých žárovkách) a parkovacími senzory.

Nezapomeňte na formality

Tažné zařízení můžete namontovat v garáži, pokud to zvládnete profesionálně. Tažné zařízení musí být zkontrolováno ve stanici technické kontroly, abyste získali osvědčení, že bylo namontováno správně a splňuje požadavky pro schválení typu. Zkušebna vydá osvědčení o schválení po kontrole: dokladu o koupi tažného, typového štítku na háku, osvědčení o schválení (na typovém štítku), návodu k montáži a správnosti montáže. Po obdržení tohoto potvrzení se musíte dostavit na registrační oddělení, aby vám jej zapsali do technického průkazu.

Na co je ještě dobré pamatovat v souvislosti s provozem vozidla s tažným zařízením? Šroubové spoje byste měli vždy po cca 1000 km zkontrolovat a v případě uvolněných matic šrouby dotáhnout odpovídajícím momentem. Míč by měl být čistý. Je třeba mít na paměti, že všechna mechanická poškození kulového závěsu vylučují jeho další použití.

Zdroj: startrescue.co.uk