Moskvič má za sebou ostrý start v Rusku. Zachrání 5 nových modelů klesající prodeje?

Přidat na Seznam.cz

Společnost Moskvič se intenzivně připravuje na uvedení na domácí trh a spolupracuje s prodejci z 23 různých míst v Rusku. Stará automobilka bude v bývalém závodě Renaultu vyrábět čtveřici crossoverů a jeden sedan. Po vypuknutí války se trh s novými automobily na západě Ukrajiny v podstatě zhroutil a tento projekt je jedním z těch, které ho mají oživit a zachránit klesající prodeje. Moskvič však zdaleka nevyvíjí automobily na zelené louce. Spoléhá na know-how čínského partnera, jak píše server Rus Autonews.

Vztahy mezi Ruskem a Čínou se po vypuknutí války na Ukrajině příliš neochladily, o čemž svědčí i nejnovější projekt na oživení značky Moskvič. Na jeho uvedení se podílejí známé a osvědčené společnosti, a to ruský výrobce nákladních automobilů Kamaz spojil síly s čínským státním koncernem JAC Motors.

Projekt nově nabírá partnery pro prodej svých vozů. Vzkříšená automobilka v současné době hledá prodejce ve 23 různých lokalitách po celém Rusku a společnosti se mohou o partnerství s automobilkou ucházet až do 21. října, kdy je oficiální termín pro podání žádostí.

O nových modelech Moskviče toho zatím mnoho nevíme – unikly však katalogové snímky, podle nichž by měla společnost vyrábět 4 crossovery a 1 sedan. Všechny se nápadně podobají vozům čínské společnosti JAC Motors.

V příštím roce má Moskvič vyrobit nejméně 50 000 vozů a o rok později by se měl tento počet zdvojnásobit na 100 000 vozů. Patinou výroby by měly být elektromobily. Původní ambice počítaly s kapacitou 300 tisíc vozů ročně, což se však ukazuje jako nereálné.

Každý měsíc se potvrzuje, že prodej nových automobilů v Rusku je v extrémním propadu, a právě projekt Moskvič se jej pokusí alespoň částečně „resuscitovat“.

V září klesly registrace nových automobilů na zhruba 47 000, zatímco loni to bylo ještě 120 000 kusů. To představuje meziroční pokles o 59,6 %. Ačkoli jde samozřejmě o nelichotivý výsledek, stále je to nejlepší hodnota od invaze ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022.

Zdroj: rusautonews.com