Miliony Čechů zuří. Obchody omezují základní lidské potřeby a zákon je na ně krátký
Obchodní řetězce, které zamezují základním lidským potřebám. To zní jako špatný vtip, ale bohužel je to realita. Realita, kterou při svých nákupech zažívá dennodenně nespočet Čechů. O co se jedná?
Nakupování je jednou z nejoblíbenějších aktivit Čechů. Denně tráví nakupováním nespočet hodin a dokonce je to baví. Podle průzkumu společnosti Rondo.cz nakupuje rádo více než 78 procent žen a 64 procent mužů. S dlouhými hodinami strávenými v obchodě se však pojí jeden problém – lidské potřeby. Pokud nejste robot, jistě někdy potřebujete na záchod. Smůla potom je, když vás to potká tam, kde to nejméně potřebujete. Jako třeba v obchodě.
Když je řešení v nedohlednu
Nákupy ve velkých obchodních domech mají svou výhodu. Jedná se místa, kde naplníte veškeré své potřeby. Máte si kde odpočinout, kde se najíst a hlavně si máte kam odskočit, když to potřebujete. Problém však nastává v okamžik, když jdete na velký nákup do supermarketu a najednou vás to přepadne. Marně se rozhlížíte kolem, ale pomoc v nedohlednu. Co teď?
Své štěstí můžete vyzkoušet u personálu obchodu, zda vás nepustí na služební WC. To vám ale nejspíš nevyjde, kvůli hygienickým pravidlům. Pokud se nad vámi někdo slituje a pustí vás, máte vyhráno. V tom horším případě budete muset do křoví nebo své štěstí zkusit někde mimo obchod.
Záchodů je málo
Oproti supermarketům jsou obchodní domy schopny zajistit veřejné toalety pro své návštěvníky. Bohužel ani tam to není ideální. „Už při vstupu na toalety mě praštil do nosu odér, který by položil i zkušeného záchranáře. Na zemi se válely použité papírové ručníky, toaletní papír a další věci, které raději nebudu popisovat. A to byl teprve začátek,” popisuje svou negativní zkušenost s veřejnými toaletami jedna z návštěvnic obchodního centra na portále medium.seznam.cz.
Jestliže jsou schopny i menší nákupní domy mít k dispozici toalety, tak proč ne obchody s potravinami? Nemělo by se jednat o samozřejmost? Některé supermarkety mají svá veřejná WC. Ovšem při jejich návštěvě člověka kolikrát přejde potřeba. Jako řešení vymyslel řetězec Kaufland placené WC s turnikety. „Důvodem je hlavně zlepšení čistoty a bezpečnosti na našich zákaznických toaletách,“ uvádí mluvčí řetězce Renata Maierl.
Co na to říká zákon v roce 2025?
Česká legislativa nenařizuje běžným obchodům, aby vybudovali toalety pro své zákazníky. Bohužel to může být jeden z důvodů, proč se do toho supermarkety nehrnou. Rozhodnutí, zda zajistí dostupnost toalet, tak bohužel závisí pouze na konkrétním řetězci.
Hlavními důvody, proč obchody a supermarkety neposkytují toalety, mohou být značné náklady. Vybudování toalet je jedna věc, ale jejich údržba je věc druhá. Pro obchodní řetězce by to znamenalo značnou investici, které se raději vyhnou. Dalším argumentem by mohl být nedostatek prostoru. I přes to, že by toalety spoustě zákazníkům zpříjemnily život, se tomuto řešení obchody vyhýbají a nepovažují je za důležité.
Odnesou to „spokojení“ zákazníci
Nedostatek veřejných toalet nepostihne nikoho jiného, než samotné návštěvníky. V případě nutnosti použití toalety to pro ně může znamenat frustraci a v konečném důsledku také nepříjemnou zkušenost s nákupem. Nejvíce zasaženou skupinou jsou starší osoby a osoby se zdravotními problémy. Pro tuto skupinu lidí je hledání toalet a zadržování potřeby zdravotně nebezpečné. Se značným omezením se setkají také rodiče s malými dětmi. Absence toalet však dopadá na všechny návštěvníky bez rozdílu.
Co s tím můžete udělat do budoucna?
Pokud je pro vás tato skutečnost opravdu nepříjemná, neváhejte se ozvat. Řetězce nemají důvod něco měnit bez podnětu. Kontaktovat můžete zákaznickou podporu obchodu, která vaši stížnost či návrh předá kompetentním lidem. Svou nespokojenost také můžete vyjádřit na sociálních sítích či v recenzích obchodu. Pamatujte však na to, že i nesouhlas se dá vyjádřit slušně. Kromě nesouhlasu můžete vyjádřit i podporu, a to řetězcům, které toalety mají.
Zdroje: novinky.cz, medium.seznam.cz, moravskoslezsky.denik.cz