Maminky, po rodičáku dostanete ještě 32 000 Kč. Stačí si o ně požádat
Děti jsou jak radost, tak starost. A ví o tom své všechny maminky, které děti mají. Říká se, že mateřská péče je vlastně dovolená. Ale všechny maminky i tátové jistě ví, že to není tak úplně pravdivé tvrzení.
Když se narodí miminko, je to zázrak. A velká změna v životě. To, co jsme doposud dělali jako svobodní lidé bez závazků, se odsouvá až na druhou kolej. A někdy to dokonce do pozadí ustupuje zcela.
S dítětem přichází do našeho života i mnohem větší zodpovědnost. Mnoho maminek je navíc v této situaci úplně poprvé. Když přijde druhé a další dítě, zkušenosti již rodiče mají. Ale u prvního miminka je to velké neznámé.
Péče o první narozené miminko
V dnešní době se dá již mnoho informací nalézt nejen v knížkách, ale i na mnoha stránkách na internetu. Sociální sítě fungují také výborně a v různých skupinách se najde mnoho zkušených maminek, které rády pomohou.
Informace si můžete také vyhledat na internetu a i přesto, že si přečtete mnoho odborných rad, tak stavy jako poporodní deprese aj. byste měli nechat odborníkům ve zdravotních zařízeních. V dřívějších dobách rodiče neměli tolik možností jako máme my dnes a museli se spoléhat jak samozřejmě na lékaře, tak na pomoc rodiny či známých.
Důležitou roli hrají i peníze
Starost o dítě znamená i obstarat mu výbavu, jídlo a vše potřebné. Všichni rodiče ale nemusí být v situaci, kdy by se na peníze nemuseli dívat. Někteří na tom mohou být i tak, že obracejí každou korunu.
A jelikož si samozřejmě každý správný rodič přeje, ať se má jeho dítě co nejlépe, snaží se o to, aby nestrádalo a bylo spokojené. Někdy je však potřeba podat pomocnou ruku i rodičům. A od toho v naší zemi existují příspěvky, o kterých jste možná ani nevěděli.
Pomoc, která se počítá
Kromě pomoci od státu existují i jiné příspěvky. U zdravotních pojišťoven si například můžete požádat o příspěvek 1.000 Kč na potřeby a pomůcky o narozené miminko, které zakoupíte v lékárně.
Dále pak můžete žádat třeba o příspěvek pro těhotné ženy a maminky včetně péče o dítě do 12 měsíců od porodu, a to v částce 5.000 Kč. Tuto pomoc je možné čerpat na screeningová vyšetření a ostatní pomůcky, aktivity nebo třeba na podporu kojení. Všechny informace o podmínkách čerpání najdete na internetu nebo na příslušných úřadech.
O jakém příspěvku možná nevíte
Možná jste netušili o další pomoci, o kterou můžete žádat po rodičovské dovolené. Rodič může zaměstnavatele požádat o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy. A to proto, že se po skončení rodičovského příspěvku může ocitnout v situaci, kdy nemůže nebo dokonce nechce nastoupit zpátky do zaměstnání. Jak již bylo zmíněno, jde sice o výhodu bez náhrady mzdy, ale i tato pomoc se počítá.
Další, ale již peněžitý příspěvek, o kterém jste možná nevěděli, je podpora v nezaměstnanosti. Po rodičovském příspěvku má na jeho čerpání nárok každý rodič, který pečoval o miminko. Bližší informace o této podpoře zjistíte oficiálních stránkách úřadu práce nebo osobně na pobočce ÚP ve vašem městě.
V roce 2024 se výše podpory po rodičovském příspěvku počítá z 42.427 Kč (průměrná mzda) a výše podpory bude následující:
- na 1. a 2. měsíc 15 % = 6.365 Kč
- na 3. a 4. měsíc 12 % = 5.092 Kč
- na 5. a 6. měsíc 11 % = 4.667 Kč
Spokojený rodič, spokojené dítě
Ať už náš stát nabízí mnoho příspěvků a pomoci, které jsou možné čerpat nejen při péči o dítě, neměli bychom zapomínat na to podstatné. Každý rodič by měl být hlavně v pohodě a klidu. Jelikož spokojenost rodičů se může přenášet také na děti.
Nejen, že dítě nasává vjemy ve školce, od učitelů a od jiných dětí. Ale v první řadě je nejvíce ovlivněno těmi, ke kterým má nejblíže. A to jsou ve většině případů jeho rodiče. To, co vyzařujete a v jaké rozpoložení jste, vaše dítě vnímá. Mnohdy dokonce velmi citlivě.
Zdroj: sancedetem.cz, vzp.cz, kurzy.cz, uradprace.cz