Majitel hotelu prozrazuje. Naše pokojské dávají na WC jednoduchou věc
Zapomeňte na osvěžovače vzduchu a drahé čisticí prostředky. Existují totiž mnohem levnější a účinnější triky, které skutečně fungují. Inspirujte se metodami, které používají profesionálové, a mějte koupelnu jak perfektně čistou, tak příjemně voňavou.
Prvním krokem k dosažení a udržení voňavé toalety, je její pravidelná údržba. Pokojské se shodují, že je potřeba toaletu čistit alespoň třikrát týdně. Pozornost věnujte nejen toaletě samotné, ale také okolním plochám, tedy splachovadlu, prkénku i podlaze.
Jedním z osvědčených triků je použití octa. Ocet je přírodní dezinfekční prostředek, který navíc neutralizuje pachy. Stačí nalít šálek octa do mísy, nechat působit 10 minut, poté důkladně vydrhnout a spláchnout. Díky tomu se zabráníte tvorbě zápachu, nečistot i vodního kamene. Nezapomeňte ale společně s octem přidat i několik kapek esenciálního oleje. Využít se dá vodou zředěný ocet i k vyčištění mísy nebo vyleštění splachovadla.
Zdrojem nepříjemného zápachu mohou být usazeniny a bakterie uvnitř nádrže. Přidejte do ní proto jednou za měsíc trochu bílého octa, jedlé sody nebo citronové šťávy, vydrhněte ji a spláchněte.
Jednoduchý, avšak zatím nepříliš známý trik
Aby toaleta voněla celý den, přidejte do nádrže pár kapek esenciálního oleje. Při každém spláchnutí se olej rozptýlí a provoní celou koupelnu. Nejlepší jsou citrusové nebo mátové vůně. Dalším trikem, který můžete vyzkoušet, je umístění malé misky s jedlou sodou poblíž toalety. Soda absorbuje vlhkost i pachy, a tak taktéž přispívá k voňavé koupelně. Oba tipy jsou jak účinné, tak cenově příznivě, a ještě navíc ekologické.
Paní Pepina Reholcová v rozhovoru pro Český rozhlas doporučuje čistit toaletu tak, že večer do mísy nalijete litr octa a nasypete jeden kilogram soli. Je třeba směs nechat působit přes noc, ale ráno po spláchnutí je jako nová.
Nezapomínejte na pravidelné větrání
K minimalizaci zápachu přispěje nejen pravidelný úklid, ale také větrání koupelny. Pokud v místnosti nemáte okno, investujte do kvalitního ventilátoru. V opačném případě se budou pachy hromadit a efektivně provonět toaletu půjde velmi obtížně. O příjemné aroma se v koupelně postará difuzér s esenciálními oleji nebo vonné svíčky. Důležité také je, abyste aktivně prali ručníky a koupelnové předložky, které zachycují vlhkost a nepříjemné pachy. Ručníky perte alespoň jednou týdně na vyšší teplotu.
„Čistící prostředky na bázi octa, sody nebo citronu jsem vyzkoušela a byla jsem mile překvapena, jak dobře čistí a domácnost přirozeně nejen dezinfikují, ale i provoní,“ uvedla v rozhovoru pro Pomocvdomácnosti.cz Ing. Jana Míčková Sladká, majitelka úklidové firmy.
Co naopak nedělat, pokud chcete mít voňavou toaletu
Osvěžovače vzduchu se sice na první pohled zdají jako nejrychlejší řešení v boji proti zápachu, ale většina z nich pachy pouze maskuje. Neřeší jejich příčinu. Často také obsahují chemikálie, které tak zbytečně na denní bázi vdechujeme a dráždíme tím dýchací cesty. Nepříjemný zápach v koupelně často vzniká na skrytých místech. Řeč je především o spárách mezi dlaždicemi a prostoru pod toaletní nádržkou. Aktivně proto čistěte i tato místa.
„WC nádržka je místo, které snad nikdo nečistí. Přitom jen stačí sundat krytku, vycvaknout čudlíky, odendat, vyklopit a vytáhnout. Nechutné, že? Tak to jdeme vyčistit. Nasypte libovolný WC čistič, nechte působit a zatím očistěte okolí a opatrně i ostatní jednotlivé části.
Pozor, ať nic neulomíte. Nezapomeňte vyčistit také okolí záchodu. I obklady si to jednou za čas zaslouží. Nejsme žádní flákači, takže to umyjeme i pod záchodem a nevynecháme ani štětku, dělá nám velkou službu,“ cituje slova Elišky Popkové deník.cz.
Zdroje: wikihow.com, brno.rozhlas.cz, pomocvdomacnosti.cz, denik.cz