Ušetřete za topení. Stačí otevřít v zimě okna dokořán
V zimních měsících se většina z nás snaží nevětrat, aby se teplo doma drželo co nejdéle. Paradoxně tím ale můžeme náklady na topení zvyšovat, stejně jako ohrozit své zdraví. Pravidelné větrání má totiž mnoho výhod, například zlepšuje kvalitu vzduchu, ale také slouží jako prevence vlhkosti a plísní.
„Kvalitní ventilace pomáhá předcházet vlhkosti, vzniku plísní a zlepšuje kvalitu vzduchu,“ vysvětluje pro web Ideal Home odborník David Miloshev. Během vaření, sprchování i při běžném provozu domácnosti se do ovzduší uvolňuje vlhkost, která může při nedostatku větrání vést k problémům. Větrání také snižuje výskyt prachu, s tím souvisejících alergenů nebo chemikálií z čisticích prostředků. Podle britských průzkumů je vzduch uvnitř domu až desetkrát špinavější než ten venku.
Jak správně větrat, aniž by se vytratilo teplo?
Doporučené je větrat krátce, ale intenzivně. „Stačí otevřít okna na pět až deset minut několikrát denně,“ radí na webu Ideal Home James Longley, ředitel energetické společnosti. Ideální je, když vytvoříte průvan otevřením oken na opačných stranách domu. Pokud máte v kuchyni nebo v koupelně odsávání, nezapomínejte je během vaření a koupelí aktivně používat. Předcházíte tak hromadění vlhkosti. „Nechte v těchto místnostech okno mírně pootevřené, aby se mohla vlhkost rychle odvětrat,“ dodává Miloshev.
„Větrám nárazově a intenzivně, nekroutím s ventily nula až pět, ale držím je mezi dvojkou a trojkou a v části bytu topíme na méně než 20 stupňů, v ložnici máme ventil na jedničku,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy odborník na vytápění.
Velmi důležité je správné nastavení termostatu
Na výši nákladů na topení se výrazně podílí nastavení termostatu. Teplotu v obytných místnostech se doporučuje udržovat kolem 20-22 °C. Každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu energie až o 6 %. Důležitá je také izolace oken a dveří. Pokud dostatečně netěsní, nepřetržitě dochází k výrazným tepelným ztrátám. Jestliže kvůli tomu nechcete rekonstrovat celou domácnost, pak jsou jednoduchým řešením těsnicí pásky. Neméně důležitá je pravidelná údržba topného systému. Alespoň jednou za pár let se vyplatí nechat kotel nebo radiátor nechat zkontrolovat odborníkem. Udržet teplo v místnosti pomáhají v chladnějších dnech také koberce a těžké závěsy.
„Vytápění vskutku tvoří 70 až 80 procent spotřeby domu – první tedy opravdu řeším vytápění. U vytápění mě nespasí fotovoltaika, to mi můj hlavní problém nevyřeší. To je spíš perlička na dobře zateplený dům,“ prohodil odborník v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Zvažte využití alternativních zdrojů tepla
Alternativní zdroje tepla, jako jsou tepelná čerpadla, jsou v České republice stále populárnější. Může za to jak ekologický přínos, tak nižší provozní náklady. Tepelná čerpadla odebírají teplo ze země, vzduchu nebo vody a přeměňují jej na teplo pro domácnost. Ačkoliv je počáteční investice vyšší, návratnost se pohybuje kolem několika let. Provozní náklady jsou totiž podstatně nižší, než jak je tomu například u plynového kotle. Jestliže za energie chcete výrazně ušetřit, určitě zvažte také instalaci solárních panelů. Ty kromě tvorby elektřiny zvládnou i ohřívat vodu.
Nezapomínejte vypínat spotřebiče
Několik stovek korun ročně vám pomůže ušetřit nejen rychlé a intenzivní větrání, ale také vypojování spotřebičů ze zásuvky. Kromě toho v domácnosti nezapomeňte vyměnit všechny staré žárovky za modernější LED osvětlení. To spotřebuje až o 80 % méně energie než běžné světlo, a ještě navíc mají LED žárovky delší životnost. V neposlední řadě se pokuste vyměnit staré, neúsporně spotřebiče za energeticky úspornější varianty. V obchodech tak hledejte moderní spotřebiče třídy A, které se pyšní podstatně nižší spotřebou energie.
Zdroje: idealhome.co.uk, consumerreports.org, energy.gov, seznamzpravy.cz