Honda představila své první vozidlo na vodík v USA

Přidat na Seznam.cz

Společnost Honda představila své první americké vozidlo na vodíkové palivové články.

Kombinace vodíku a dobíjení

Model CR-V e:FCEV kombinuje systém vodíkových palivových článků s možností nabíjení ze zásuvky a má dojezd 435 km. Vozy budou k dispozici pro zákazníky v Kalifornii od konce tohoto roku a očekává počáteční prodej 2 000 kusů ročně, píše portál TechNewsWorld.

Společnost Honda uvedla, že nový systém palivových článků modelu CR-V e:FCEV, který byl vyvinut společně se společností General Motors, nabízí lepší životnost, vyšší účinnost a nižší náklady ve srovnání se systémem palivových článků předchozí generace společnosti Honda.

Nový vůz je vybaven 110voltovou zásuvkou, která dodává 1 500 W šťávy pro napájení spotřebičů, jako jsou malé domácí spotřebiče, přenosné klimatizace, elektrické nářadí a kempinkové vybavení.

Společnost Honda rovněž uvedla, že zdvojnásobila životnost svého systému palivových článků použitím materiálů odolných proti korozi a řízeným potlačením zhoršování stavu a zlepšením výkonu systému při nízkých teplotách.

Jednou z hlavních překážek pro vozidla s palivovými články jsou vyšší počáteční náklady. Společnosti se ale podařilo snížit náklady tak, že cena bude srovnatelná s elektromobilem na baterie.

Málo dobíjecích stanic

Největší překážkou zůstává palivová infrastruktura. To je problém i u elektromobilů, ale rozdíl je v tom, že dobíjecí stanice pro elektromobily lze zřídit relativně rychle a s poměrně nízkými náklady ve srovnání s vodíkem, který vyžaduje mnohem dražší hardware a infrastrukturu.

Systémy palivových článků mohou být vhodnější pro těžší vozidla, zejména pro nákladní automobily na dlouhé vzdálenosti. Dálkové kamiony také jezdí po pevných trasách, což umožňuje lepší kontrolu nákladů na infrastrukturu.

Spotřebitelé chtějí jezdit, kam chtějí, a chtějí mít infrastrukturu všude. Pro dálkovou nákladní dopravu stačí vybudovat čerpací stanice pouze na hlavních trasách, takže pro podporu tohoto případu použití můžete mít méně vodíkových stanic.

Zdroj: TechNewsWorld