Dítě narozené v košili. Zvláštní, krásné a trochu magické, myslí si lidé
Narození dítěte je pro každou rodinu vždy velkou a radostnou událostí. Porod je pro nastávající maminku a miminko velmi náročný, ale to vše je zapomenuto v okamžiku, když maminka poprvé vezme miminko do náručí. A teprve výjimečné je to, když se miminko narodí tzv. “v košili”.
Porod je zakončení těhotenství, kdy očekávaný nový člen rodiny opustí dělohu. Klasické porody probíhají mezi 38. a 42. týdnem těhotenství, některá těhotenství mohou končit předčasně už před 37. týdnem těhotenstvím nebo porodem po termínu.
“ ČR má jednu z nejnižších perinatálních úmrtností v Evropě, data rovněž ukazují, že v posledních šesti letech pozorujeme pokles podílu novorozenců s porodní hmotností pod 2500 gramů, což významně podporuje tento trend,“
uvedl Petr Velebil, autor dat a vedoucí Perinatologického centra Ústavu pro péči o matku a dítě.
V dnešní době máme dvě možnosti ukončení porodů:
- přirozený (vaginální) porod
- císařský řez
V České republice se můžeme pochlubit dobrými výsledky porodnictví. To prohlašuje i Ministerstvo zdravotnictví i v případě porodů císařským řezem, se jejich počet se drží pod evropským průměrem. V roce 2019 činil podíl těchto porodů 4,2 procenta.
„Císařský řez je nesmírně důležitá metoda, kterou potřebujeme pro záchranu života a zdraví. Někdy se ale použije zbytečně,“
vysvětluje Petr Velebil.
Z toho můžeme usuzovat, že péče v českých nemocnicích o rodičku a dítě je na velmi vysoké úrovni. Ale celosvětově při těhotenství a porodu umírá ročně až pět set tisíc matek. Problém dnešní doby je rostoucí hranice matek, především matek prvorodiček. Ale přesto je tento průměrný věk v České republice nižší než v ostatních státech EU. V České republice je přibližný průměrný věk rodiček cca dvacet osm let.
Cílem Ministerstva zdravotnictví ČR je zpříjemnit všem rodičkám porod a při příležitosti prezentace aktuálních dat uvedli, že reflektují společenskou poptávku po tvorbě komfortnějšího porodnického prostředí. Podle nich jejich snahu ztělesňuje koncepce Center porodní asistence.
„Naším záměrem je vytvořit podmínky a prostředí pro samostatnou práci porodních asistentek. A to v rámci stávající sítě porodnic tak, aby daná porodnice poskytovala ženám přátelské prostředí v kombinaci s okamžitě dostupnou lékařskou péčí,“
uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.
Narozené miminko v košili
Každý porod je pro maminku velmi důležitým životním milníkem. Těší se na chvíli, kdy své novorozeně poprvé v životě pochová, ale co když se narodí miminko tzv. “v košili” nebo “s čepičkou”? Co to znamená?
To jsou miminka, které se narodí v plodovém obalu nebo na hlavičce či tělíčku jim zůstane zbytek plodových obalů. Tyto děti jsou vzácností i pro otřelé porodníky. Dítě s tzv. “čepičkou štěstí” nebo s “košilkou” se narodí jedno z 80 000, a možná právě proto je provází mnoho pověr.
Jedna z nejznámějších je, že takto narozené miminko bude provázet štěstí po celý život. V romské kultuře se dokonce věří, že takto narozené děti budou mít dokonce jedinečné schopnosti jako předvídat budoucnost nebo číst z ruky.
Unikátní porod na videu
U naprosté většiny porodů plodový vak praskne během samotného porodu. Většina porodů začíná právě “prasknutím vody”. Občas tento plodový vak lékaři během porodu propíchnou, aby rodičce pomohli porod urychlit.
U porodu císařským řezem, zachyceném na videu, zůstal plodový vak neporušený. Na videu je vidět, jak je miminko klidné, přestože už opustilo dělohu.
Díky neporušenému plodovému vaku se nadále cítilo jako v matčině děloze. Přestože nedýchalo, tak kyslík a živiny mu nadále poskytovaly placenta a pupečník. Opravdu takto zachycený porod je jedinečný a velmi vzácný.
Zdroj: idnes.cz,maminka.cz, wikipedia.org, mzd.gov.cz