Český zámek kousek od Prahy. Málokdo ho zná, ale Angličany naprosto fascinuje
Obvykle platí, že nejkrásnější zámky patří k těm nejznámějším. Kdo by neznal zámek Lednice, Červená Lhota, Konopiště. Nejkrásnější český zámek však zůstal v jejich stínu. Tato česká barokní perla si nepochybně zaslouží patřit mezi nejznámější zámky v naší republice.
Nejkrásnější český zámek najdete v Chlumci nad Cidlinou. Plány na jeho postavení zpracoval významný italský barokní stavitel Giovanni Santini Aichel. Reprezentativní prostory zámku, včetně zámecké kaple jsou ideální pro svatební obřady.
Historie zámku
Na místě zámku stála tvrz, první písemná zmínka o ní sahá do roku 1424. Počátkem 17. století se dostala spolu s celým panstvím do majetku rodu Kinských. V 18. století ji zdědil nejvyšší kancléř Českého království hrabě František Ferdinand Kinsky. Na místě tvrze nechal v letech 1721-1723 postavit zámek jako své letní reprezentační sídlo.
V roce 1775 se zámek na krátkou dobu proměnil ve vězení pro 400 sedláků a účastníků známého selského povstání proti šlechtě v Chlumci nad Cidlinou. Z té doby pochází známé rčení „dopadli jako sedláci u Chlumce“.
Zámek byl majetkem rodu Kinských až do jeho znárodnění v roce 1948. Navrácen jim byl v roce 1992.
Mistrovské dílo barokního stavitele
Schéma paprsčité centrály bylo použito v několika známých sakrálních staven, například v kapli sv. Anny v Panenských Břežanech. Santini ho použil i pro zámek v Chlumci nad Cidlinou. Zámek tvoří dvoupatrové střední válcové jádro, ke kterému jsou připojená tři jednopatrová křídla čtvercového půdorysu.
Zámek dostal své jméno Karlova koruna na počest známého českého panovníka Karla IV. Součástí zámku jsou hospodářské budovy, Tereziánská a Lichtenštejnský trakt. Dnes se před nimi promenádují pávi.
Zámecká kaple a anglická zahrada
Vedle zámku stojí zámecká kaple Zvěstování Panny Marie. Byla dokončena až v roce 1765. V roce 1999 byla provedena její rekonstrukce. V současné době slouží pro církevní svatby. K zámku patří také rozlehlý zámecký park ve stylu anglické zahrady, kterou závidí leckterý Angličan. K jeho třem branám vedou aleje.
Na co se můžete těšit při prohlídce zámku?
Během prohlídky interiéru zámku si nejen prohlédnete zámek. Seznámíte se také s dějinami rodu Kinských, vášnivými milovníky koní i s každodenním životem šlechty. Nahlédnete do hraběcí ložnice, necháte se ohromit Santiniho Sloupovým sálem.
Čeká vás také prohlídka zámecké multifunkční jízdárny a expozice Kopytem sem, kopytem tam. Expozice vás seznámí se zdejším chovatelským skvostem, koňmi Kinských. Klíčovou postavou pro rozvoj chovu koní a dostihového sportu byl Oktavián Kinsky. Jako první uspořádal na českém území roku 1846 překážkové dostihy podle britského vzoru. V roce 1874 se tento závod přenesl do Pardubic. Známe ho pod názvem Velká pardubická steeplechase.
V současné době probíhá v jízdárně rekonstrukce. Novou podobu by měla dostat také konírna, kočárovna, vodárna i domek u jižní brány, kde bude zřízeno informační centrum pro návštěvníky.
Oranžerie jako útulná novodobá kavárna
Během prohlídky areálu zámku vás zaujme také bývalá empírová oranžerie. Vznikla počátkem 19. století. Sloužila jako skleník, ve kterém se hojně pěstovaly citrony, pomeranče, a dokonce také fíky i ananas. Toto ovoce bylo tak vyhlášené, že bylo dodávané i do císařského dvora. V současné době je využívána jako kavárna, která nabízí příjemné posezení.
Děti vítány!
Na své si přijdou také děti. Zámeckými prostory je provede komtesa nebo hrabě. V parku je pro ně připravena interaktivní zábavná hra. Hrací kartu pro plnění úkolů na jednotlivých stanovištích si lze vyzvednout na pokladně zámku. Na venkovní okruh se neplatí vstupné.
Ohlasy některých návštěvníků
Zámek se návštěvníkům velice líbí. Například paní Jana Toumia napsala recenzi: „Úplný skvost! Doporučuji jít hned na první prohlídky .. kolem zámku je Pohádková cesta pro děti – i já se u jednotlivých víl a skřítků zastavila, početla si. Pěkně udělané, navíc i s mobilní aplikací nahranou s vyprávěním zámeckého pána. Doporučují!“
Zdroj: novinky.cz, kudyznudy.cz, google.cz/search?