Ceny oprav aut vyletěly do nebes. Připravte se na to, že pojištění bude dražší

Přidat na Seznam.cz

Náhradní díly jsou stále dražší. Podle německého svazu pojišťoven rostou ceny oprav aut dokonce rychleji než průměrná inflace. Za 10 let jsou některé díly dražší až o 70 procent. To platí i pro Česko a zejména v posledních letech se to výrazně změnilo, upozorňuje časopis Index. Více se platí za spotřební materiál a mechanici si také účtují více za hodinu práce. Výsledkem jsou vyšší ceny pojištění.

Pojišťovny vysvětlují, že v době vysoké inflace jim nezbývá nic jiného než rostoucí náklady alespoň částečně promítnout do cen pojistek, které platí motoristé.

Náhradní díly zdražily skokově. „Průměrný nárůst za posledních deset let činil 25 procent, přičemž jednotlivé komponenty zdražily až o 70 procent,“ cituje server Index mluvčí pojišťovny Union Kristinu Balúchovou. Příkladem vysokého nárůstu cen o desítky procent jsou takové komponenty, jako jsou čelní skla nebo zadní světla.

Jedná se o začarovaný kruh, protože do cen služeb vstupuje mnoho faktorů. Například autoservisy dnes musí platit více za komunální služby, což opět zvyšuje náklady na opravy prostřednictvím vyšších cen za hodinu práce.

Pojištění se zvýší až o 10 %

Pojišťovny zdůrazňují, že inflační tlaky se na zákazníka nepromítají v plné míře a například nárůst cen povinného ručení se prý letos pohybuje „jen“ mezi 3 a 7 %.

Server Index oslovil analytičku Brokerie Lucii Szilágyiovou, která očekává, že cena PZP v blízké budoucnosti vzroste až o 10 procent. „Změna výše pojistného pro řidiče nebude radikální,“ očekává odbornice. Důvodem je i konkurenční boj mezi pojišťovnami a snaha nenaštvat klienty, kteří by se jinak mohli rozhodnout zrušit PZP nebo havarijní pojištění.

Nejvýraznější nárůst cen by měli očekávat řidiči ve městech a řidiči se silnějšími motory. O něco méně by se měli zvýšení cen obávat motoristé na venkově, ti s levnějšími vozy a samozřejmě řidiči, kteří jezdí bez nehod a daří se jim jezdit bez nehod.

Zdroj: SME