Barvy, které změní váš život. Číňané to dělají léta, ale Češi jsou stále pozadu
Pro někoho jsou barvy doma pouze otázkou vkusu, ale podle Feng-shui má jejich výběr vliv na naši psychiku a energii v domácnosti. Zatímco některé odstíny podporují harmonii a klid, jiné naopak blokují tok energie a přispívají k neklidu. Jaké barvy bychom měli v domě mít a kterým se naopak vyhnout?
„Žlutá je barvou císařů. Symbolizuje moc, je spojená s intelektem a rozumem. Pokud se například potřebujeme něco naučit, nebo se soustředit, tak si dáme na stůl něco žlutého, nebo si přehodíme přes rameno žlutý šátek,“ vysvětluje pro Český rozhlas přednosti jedné z barev Lenka Hrazdírová, lektorka Feng-shui.
Barvy, které narušují harmonii
Černá barva je v čínské kultuře symbol vody, možná tak působí tajemně a elegantně, ale příliš mnoho černé v interiéru může vést k pocitu izolace a smutku. Spíše než na stěny tak černou barvu zvažte při výběru doplňků, nábytku či dekorací. Vždy se ji však snažte nakombinovat ještě s jinou barvou.
Ačkoliv bílá symbolizuje čistotu a jednoduchost, její nadměrné použití se opět nedoporučuje. Pokud je jí příliš, působí sterilně a chladně. „Příliš bílé může vytvořit prostor bez života a vitality,“ řekl v rozhovoru pro yahoo.com Matthias Dettmann, odborník na Feng-shui. Pokud však preferujete světlé odstíny, zkuste bílou doplnit teplejšími tóny. Skvělá je krémová nebo světle šedá.
Červená je v Číně považovaná za barvu štěstí a prosperity. Ve chvíli, kdy jí je však příliš, vyvolává neklid a stres. „Červená stimuluje energii a vášeň, ale když je jí příliš mnoho, způsobuje nervozitu a přetížení,“ vysvětluje Dettmann. Červené tak vybírejte spíše menší doplňky a dekorace.
Jaké barvy naopak podporují pozitivní energii?
Modrá barva je spojována s klidem a komunikací. Hodí se proto do obývacích pokojů nebo pracoven. „Modrá podporuje otevřený dialog a pomáhá vytvořit harmonickou atmosféru,“ řekl v rozhovoru pro yahoo.com Victor Cheung. Světlejší odstíny jsou ideální do ložnice, kde pomáhají navodit relaxaci a klid.
Zelená, barva přírody, symbolizuje růst a obnovu. Hodí se do kuchyní nebo pracoven, kde podporuje kreativitu a produktivitu. „Zelená barva má zklidňující efekt a připomíná nám propojení s přírodou,“ vysvětluje Cheung. V pracovně pak službu prokáže fialová, která přispívá ke zvýšené aktivitě a soustředění.
Každá místnost v bytě má jinou energii
Jelikož každá místnost v domácnosti slouží k jinému účelu, přitahuje i jiné energie. Do ložnice si člověk chodí odpočinout a načerpat síly, proto jsou vhodné světlé odstíny modré, zelené nebo krémové. V obývacím pokoji by měla mezi členy rodiny plynout konverzace, ke které přispějí teplé barvy, jako je pastelově žlutá, či světle šedá a zelená. Kuchyně je jedním z nejaktivněji využívaných míst, proto se k ní perfektně hodí teplé odstíny typu oranžová, žlutá nebo zelená.
Šedá barva je často spojována s elegancí a neutralitou. Nicméně v příliš velké míře dokáže působit odtažitě a bez emocí. „Šedá může potlačit kreativitu a energii, pokud je používána monotónně,“ upozorňuje Matthias Dettmann. Pro dosažení rovnováhy je vhodné šedou kombinovat s teplejšími barvami, například se žlutou nebo oranžovou, které prostoru dodají optimismus a radost.
Barvy dokážou ovlivnit emoce i finance
„Vnímání barev je velmi individuální a mění se podle nálady, počasí a mnoha dalších okolností. Podívat se na barvy z pohledu Feng-shui má hluboký smysl, zejména mají-li na nás působit po dlouhou dobu, tudíž i ve spánku a při usínání,“ říká o významu barev pro web babinet.cz Dita Lyner.
Spousta vyznavačů Feng-shui věří, že použití zlaté barvy vám domů přitáhne bohatství a prosperitu. Zlaté doplňky však musí být v roce 2025 umírněné, aby prostor nepůsobil přehnaně luxusně.
Zdroje: yahoo.com, fengshuipundit.com, liberec.rozhlas.cz, babinet.cz