Češi jsou milionáři, vlastní nemovitost a neví to. Co kdyby se to stalo vám? Zkontrolujte to
Nenapadlo vás si někdy ověřit, jestli jste zdědili nemovitost? Možná byste měli. Můžete totiž být milionáři a ani o tom nevíte! Mrkněte, jak na to.
Vlastnit nemovitost je v této době velký luxus. Při dnešních cenách si její koupi může dovolit málokdo. Dostat nemovitost by proto bylo jako dostat modré z nebe, no ne? Co když vám řekneme, že nějakou takovou nemovitost můžete vlastnit, ale nevíte o tom? Čtěte dál!
Nemovitosti bez majitelů?
V Česku se nachází mnoho nemovitostí, které mají nejasného majitele. Nejasný hlavně proto, že o tom sám majitel neví. Tyto osoby si totiž často nejsou vědomy vlastnictví nějaké nemovitosti. Ptáte se, jak je to možné?
Poměrně jednoduše. Může se to stát v důsledku nevyřízeného dědictví nebo chyby, která nastala v evidenci dědictví. Vlastníkem nemovitosti tedy můžete být i vy, ale nemusíte o tom vědět. Zkuste se proto zamyslet, jestli není možnost, že byste zdědili dům či byt. Pokud si nejste jisti, můžete si to zkusit ověřit.
Ověření vlastnictví je jednoduché a bezplatné
Ověřit si, jestli jste náhodou něco nezdědili, můžete na konkrétních webových stránkách. Slouží pro to Katastr nemovitostí v ČR. „Najdete zde nejen velikost, ale také jméno majitele případně věcné břemeno nebo zástavu, geometrické plány, prohlášení vlastníků nebo kolaudační rozhodnutí,” doplňuje portál e15.cz. O dané nemovitosti se tak můžete dozvědět vše, co je potřeba.
Vyhledávání v katastru nemovitostí je zcela bezplatné. Najdete ho pod webovou stránkou nahlizenidokn.cuzk.gov.cz. Nahlížet do něj můžete i bez registrace, ale i přesto musíte dodržovat určitá pravidla. Vyhledávat informace můžete podle parcely, stavby, konkrétní jednotky nebo řízení.
Po zadání potřebných údajů vám katastr vyplivne informace o dané nemovitosti, včetně jména vlastníka. Pokud neznáte informace potřebné k vyhledání informací v katastru, můžete využít online mapy. Ty ukazují mimo jiné také informace, jako je číslo popisné. To se vám při hledání v katastru může hodit.
Vyhledání podle jména
Možná vás napadne, že najít si vlastnictví podle konkrétního jména bude jednodušší. To sice ano, ale z důvodů ochrany osobních údajů a ochrany vlastníků to není úplně možné. Alespoň ne ve stejném principu, jako funguje katastr nemovitostí. Jestliže máte podezření, že nějakou nemovitost vlastníte, můžete se obrátit na katastrální úřad nebo službu Czech POINT a požádat je o pomoc s ověřením vlastnictví.
Když se stanete dědicem
Když při prohledávání katastru nemovitostí přijdete na to, že byste opravdu mohli být dědicem, je třeba jednat. Pokud nemovitost nemá jasného majitele a nepřijde se na něj, majetek po nějaké době propadne státu.
„Toto ustanovení zákona vychází ze skutečnosti, že k vlastnictví takových nemovitostí se dlouhodobě nikdo nehlásí, neplatí z nich daně, nepečuje o ně, a tak lze předpokládat, že tyto osoby nevykonávají vlastnické právo ke svým nemovitostem. Po uplynutí 10 let nevykonávání vlastnického práva se nemovitost považuje za opuštěnou a stává se vlastnictvím státu,“ doplňuje Kateřina Arajmu, generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Jednejte, aby majetek nepropadl státu
V případě, že máte podezření, že jste vlastníkem, proto neváhejte a jednejte. Nejprve je ale potřeba ověřit, zda bylo zahájeno dědické řízení. To zahajuje okresní soud v místě, ve kterém měl zemřelý trvalý pobyt. Pokud dědické řízení zahájeno nebylo, můžete se zkusit obrátit na notářskou komoru.
Notář vám poskytne informace o dalším postupu při dodatečném projednání dědictví. Díky tomu se dozvíte potřebné kroky, které povedou k získání vlastnických práv dané nemovitosti. Pravděpodobně budete muset předložit dokumenty, které budou dokládat vaši totožnost a nárok na dědictví. Mělo by však jít pouze o formality. Tak co, kdo z vás je novým milionářem?
Zdroje: e15.cz, portal.gov.cz, zpravy.aktualne.cz