Může vapka poškodit auto? Ne, když víte, jak na to

Přidat na Seznam.cz

Tlakové myčky neboli vapky se k mytí automobilů používají běžně. Někteří majitelé aut však mají z jejich použití obavy, neboť slyšeli příběhy o tom, jak poškodily karoserie vozidel. Jaká je tedy pravda o vapkách?

Každý strůjcem svého štěstí. Důležité vědět, čím si auto umýt

Faktem je, že kdo má v ruce průmyslovou tlakovou myčku s tlakem 3000 barů a plánuje s ní rychle umýt své auto, může rovnou zavolat do servisu a zeptat se, jak rychle dokáží opravit poškozenou karoserii. A dost možná i jinou součást vozu. Takový tlak dokáže auto nejen vyčistit, ale zároveň prostřelit pneumatiky jako kulka vystřelená z hlavně. Tento nežádoucí efekt však není způsoben vapkou, nýbrž neznalostí jejího uživatele. Běžné vapky vhodné i pro mytí automobilů mají tlak pouze 150-250 barů. To je podstatně méně než výše uvedený. Vysokotlaké vodní trysky jsou běžným nástrojem používaným v průmyslu při řezání a vrtání. Není tedy divu, že se rozhodně nehodí pro mytí automobilů.

Nedávejte vapku moc blízko ke kapotě, nechcete-li do ní vyvrtat otvor

Vysokotlaké čističe se musí používat správně. Je důležité dodržovat vzdálenost doporučenou výrobcem při zvoleném tlaku. V ideálním případě by měl být tento tlak nastavitelný, aby jej bylo možné přizpůsobit aktuální potřebě. Se správně vybranou a nastavenou vysokotlakou myčkou můžete své auto umýt zcela bezpečně. Totéž platí například pro jízdní kola a koloběžky.

S vapkou neprohloupíte

Investice do kvalitní vapky pro váš dům a zahradu může stát více, než byste čekali, ale vzhledem k různým benefitům a úsporám nejspíš neprohloupíte. Kromě úspory času můžete ušetřit až 80 % vody při mytí. Šetří také životní prostředí, protože nepoužívá žádné čisticí chemikálie, a rovněž neznečišťuje zahradu. Tlakové myčky jsou rozhodně užitečným vybavením minimálně pro všechny řidiče motorových vozidel.

Photo of a Person Cleaning the Window of a Black Car
Zdroj: Pexels

Co můžeme poradit při výběru vhodné tlakové myčky?

  • Vyberte si tlakovou myčku nejlépe s regulací tlaku a maximálním tlakem 150-250 barů.
  • Vyvarujte se „no-name“ značkám. Vyberte si osvědčenou a vyzkoušenou značkou s možností dokoupení různých náhradních dílů. Jinak se vám stane, že náhodně zakoupenou vapku vyhodíte po opotřebení prvního dílu.
  • Každá tlaková myčka je závislá na množství připojeného průtoku vody. Zkontrolujte si, jaký je ten váš. Jinak se může stát, že vaše tlaková myčka nebude pracovat s dostatečným tlakem.
  • Výkon vapky závisí na průtoku zdroje vody, ke kterému ji připojíte, ale stejně tak na motoru vapky. Profesionální bezuhlíkový motor kombinuje vysoký výkon s nízkou spotřebou.